Nema sumnje da je najava Vladimira Putina o povlačenju ruskih snaga iz Sirije iznenadila svijet. Međutim, ruske snage ne povlače se iz Sirije potpuno jer 70 posto njihovih snaga, kao i proturaketni sistemi S-400, ostaju u Siriji u bazama u Latakiji i Tartusu.
Budućnost u federaciji
I dok se jedan dio bombardera povlači i vraća u Rusiju, drugi bombarderi žestoko napadaju položaje džihadista oko drevne Palmire, gdje je režimska vojska potpomognuta borcima Hezbollaha, krenula u veliku ofenzivu. Visoki izvor iz sirijske vojske potvrdio je za Večernji list kako Rusi, iako povlače svoje snage, istovremeno sudjeluju u borbenim akcijama protiv Islamske države. Ujedno, potvrdili su nam kako desetak ruskih bombardera i još toliko jurišnih helikoptera sudjeluje u bombardiranju položaja Islamske države u Palmiri.
Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov otkrio je da postoji dogovor između Amerikanaca i Rusa. S jedne strane, Rusija će pomoći režimskoj vojsci u oslobađanju grada Palmire, dok će s druge strane SAD sa saveznicima osloboditi glavno uporište terorističke organizacije Islamske države, Raku. Ti potezi SAD-a i Rusije dokazuju kako je zapravo riječ o dogovoru o podjeli Sirije na tri federalne jedinice – sunitsku, alavitsko-šijitsku i kurdsku. Zbog toga su i sagrađene dvije američke zračne baze na području pod kontrolom kurdskih snaga, jedna u gradu Rmelianu u Hasaki, a druga jugoistočno od Kobanea. Tako bi SAD kontrolirao sjever Sirije, dok bi Rusi kontrolirali područje kojim danas vlada Bashar Al-Assad. Da i Amerikanci i Rusi drže kako je jedino rješenje za Siriju balkanizacija i podjela na tri federalne jedinice, zabrinuto je potvrdio i posebni izaslanik UN-a za Siriju Staffan de Mistura.
Upozorio je kako je “plan B”, balkanizacija Sirije, zapravo povratak ratu i da se razgovori moraju usredotočiti na političku tranziciju.
Najavom o povlačenju ruskih vojnih snaga iz Sirije, Putin je htio poslati snažnu poruku ostatku svijeta uoči mirovnih pregovora kako Rusija daje podršku diplomatskom rješenju sukoba. Ujedno radi i pritisak na Assada, koji je najavio parlamentarne izbore za 13. travnja, ali da neće odstupiti s vlasti te na taj način krši dogovor o političkom rješavanju sirijske krize kako je vidi Putin.
Režim dovoljno učvršćen
Povlačenje ruskih snaga iz Sirije samo je Putinov politički igrokaz jer Rusija nikada neće okrenuti leđa Siriji, ponajprije zbog svojih interesa. Putin je pokrenuo mini povlačenje tek kada je bio siguran da je Assadov režim ipak relativno stabilan i da ne prijeti opasnost od kolapsa na bojištu, a kao prvi “osigurač” na terenu ostaju Iran i Hezbollah.
Vehabija i rusofobi se uznemirili jer neznaju koji je sljedeći Putinov potez. Izgledate kao kojot koji lovi pticu trkačicu.