SNIMIO IH VEČERNJAKOV REPORTER

Povratak iz Oluje: Pronašli smo ih i ispričali njihovu priču

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Privatni arhiv/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Damjan Tadić
05.08.2021.
u 14:25
Sjećam se da sam prišao supruzi i uzeo kćer koja me poljubila, ali iskreno, fotograf mi je u magli. Mislim da me pitao: “Može li slika?”, ali nisam siguran
Pogledaj originalni članak

Bio je to trenutak. No nije li život i sazdan od trenutaka, od kojih se samo neki pamte, a tek neki trajno zabilježe? Jedan od takvih dogodio se 15. kolovoza 1995., kada se hrvatski vojnik Darko Baranašić iz Oluje vratio kući u Zagreb.

U današnjem parku dr. Franje Tuđmana na Črnomercu obitelji su s nestrpljenjem očekivale svoje heroje. Darko, pripadnik 150. brigade, pozdravio se sa suborcima i počeo probijati kroz masu. Ugledao je suprugu Irjanu koja je u naručju držala njihovu kćer Lorenu, staru nepune tri godine. 

Osiguranje od protunapada

- Sjećam se da sam prišao supruzi i uzeo kćer koja me je poljubila, ali iskreno, fotograf mi je ostao u maglovitom sjećanju, na trenutke mislim da me pitao: "Može li slika?", ali ni u to nisam siguran. Dečko je brzinski "škljocnuo" i nestao u gomili, baš kao i mi. Kći me tada pitala: "Tata, nećeš više ići?" - priča Darko, danas 52-godišnjak. 

S druge strane objektiva bio je Večernjakov fotoreporter Damjan Tadić koji se, kao što to često čini, našao u pravom trenutku na pravom mjestu i hitro "okinuo" prizor koji će na mnogo načina obilježiti živote članova obitelji Baranašić. Darko je, prisjeća se, tu fotografiju vidio već sutradan u Večernjem listu, a onda je idućih godina pokušavao pronaći autora fotografije i zatražiti original, ali to mu nije pošlo za rukom. 

- Kada je porasla, i Lorena je počela tražiti tu fotografiju, ali ni njoj nije uspjelo, pa si je u vrijeme dok je pohađala prvi razred srednje škole kupila medaljon, uzela novine u kojima je objavljena ta fotografija, naručila smanjivanje i "montirala" je unutra. Evo, već 14 godina taj medaljon s našom zajedničkom fotografijom nosi oko vrata - priča Darko Baranašić.

Foto: Damjan Tadić

Potom se mislima vraća 30 godina unatrag kada je krenuo na ratni put sa 150. brigadom, s kojom je do kraja 1992. na minobacaču branio položaje oko Duge Rese. Tijekom posljednjih ratnih godina zaposlio u zagrebačkoj privatnoj firmi koja je radila za vojsku i čekao poziv za konačno oslobođenje zemlje. I taj je poziv stigao uoči Oluje, kada je ponovno navukao vojničke čizme, preko ramena prebacio ruksak, oprostio se od obitelji i krenuo u posljednju vojnu operaciju HV-a. 

Budući da je Oluja munjevito počela i munjevito završila, mnogi su se vojnici vratili s fronte, ali ne i Darko, koji je deset dana sa suborcima proveo u Medaku, osiguravajući da se ne dogodi protunapad. 

Naposljetku, 15. kolovoza 1995. vratio se kući

- Kada vojnik skine odoru, imali smo prilike vidjeti što se ljudima dogodi. Neki završe na cesti, neki ostanu bez posla, neki u psihičkom rastrojstvu, a mnogi u birtijama i na groblju. Ja sam si našao zanimaciju: vatrogasce - priča Darko, inače predsjednik DVD-a Kustošija. Kao što je u ratu spašavao živote, tako to čini i u miru, sa svojim vatrogascima

- Svoje slobodno vrijeme radije ću darivati nego naplaćivati jer to, kako kaže moj kolega, to u sebi imaš ili nemaš - veli Darko, koji nastavlja obiteljsku tradiciju: vatrogasci su bili njegov otac i njegov djed, a sada je to, osim njega, postala i kći Lorena. 

Ista poza 26 godina poslije 

Osim što se proteklih 27 godina bori s vatrom, naš sugovornik uistinu je svestran: električar je po struci, radi kao domar u Osnovnoj školi "Petar Zrinski", dugogodišnji je bajker u MK Zmaj, a bavi se i pirotehnikom i specijalnim efektima koji su ga odveli na set filma "General" i serije "Nestali".

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

No prije svega, Darko je suprug i otac. Osim Lorene, imaju i sina Tina. Svi osim njega koji u to vrijeme nije ni bio rođen, proteklih dana spremno su pozirali našem fotografu u istoj pozi, 26 godina poslije. Darko je na kraju imao samo jednu molbu. 

- Na toj fotografiji uopće nisam važan ja, ja sam svoj dio dao domovini i kasnije nisam od nje tražio ništa. Važni su to dijete i žena koji su me čekali. Ja sam išao da se vratim, ali oni to nisu znali. Smanjite na minimum i sve što sam rekao, ima ljudi koji su od mene puno zaslužniji - rekao je Darko Baranašić, ali nama je ipak bilo teško složiti se s time.

VIDEO Ana Župić Sokol otkrila spomenik svojem djedu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

DU
Deleted user
15:11 05.08.2021.

Lijepa priča sa sretnim krajem..nažalost mnogi ne mogu ispričati svoju priču ...hvala i slava im.

DU
Deleted user
14:37 05.08.2021.

Hvala Bogu da ste se vratili zivi i zdravi iz rata i neka Vas Bog blagslovi!

DU
Deleted user
15:02 05.08.2021.

Ovakve slike treba svaki dan objavljivati da djeca vide kog su ljubila a koga izabrala protiv kog su će ocevi borili a tko danas sjedi u vladi i ponovno tjera njihove očeve u očaj