Student Matej Tenčić u veljači je ambiciozno došao u španjolski sjeverni grad Lugo kako bi odradio praksu u inženjerskoj tvrtki, no u subotu će se, zbog situacije izazvane pandemijom koronavirusa, izvanrednim letom Croatia Airlinesa vratiti u Zagreb.
Nacionalni avioprijevoznik, u koordinaciji s hrvatskom vladom, šalje svoj najveći zrakoplov sa 174 sjedala kako bi izvukao hrvatske državljane iz Portugala i Španjolske pogođenih koronavirusom.
„Osjećam se ugodno, drago mi je da se vraćam kući“, kaže 24-godišnji Tenčić u telefonskom razgovoru iz svog unajmljenog stana u Lugu, u pokrajini Galiciji. Ondje će ostaviti dvojicu španjolskih 'cimera' pa u ponoć ući u autobus na dugo putovanje prema Madridu.
Vozit će se čitavu noć, a zatim će u subotu satima čekati u madridskoj zračnoj luci Adolfo Suárez-Barajas.
Airbus 320 poletjet će iz Zagreba prema Lisabonu, odakle će nastaviti put prema Madridu. Kada se Tenčić i suputnici ukrcaju u 20 sati krenut će prema glavnom gradu Hrvatske.
Matej Tenčić je u Lugo došao 16. veljače no samo mjesec dana poslije u Španjolskoj je proglašeno izvanredno stanje. Oko 47 milijuna stanovnika smije samo u trgovine s hranom, ljekarne, bolnice, kioske, banke, benzinske crpke, te kako bi prošetali psa.
„Tvrtka je zatvorena do daljnjeg pa ne mogu obavljati praksu u sklopu Erasmusa, a više ne postoji ni društveni život. Boravim u kući, jedino kretanje je do trgovine jer je zabranjena bilo kakva rekreacija“, kaže.
„Vraćam se jer ne znam do kada će ovdje potrajati ovakvo stanje, a i ugodnije ću se osjećati u Hrvatskoj u slučaju bilo kakvih mogućih zdravstvenih problema s obzirom na to da znam samo osnove španjolskog jezika“, objašnjava Tenčić.
Kartu za povratak platio je 350 eura (2.664 kune) putničkoj agenciji Obzor putovanja, u vlasništvu Croatije Airlinesa.
„Uvjeti putovanja dogovoreni su na temelju pokrivanja samo operativnih troškova ovog posebnog leta“, napisao je Davor Janušić, glasnogovornik Croatia Airlinesa, u e-mailu.
Kamo da idem, da pokupim virus?
No koliko će u avionu biti putnika poput Tenčića organizatori ne otkrivaju 24 sata prije polijetanja. Obzor putovanje nije odgovorilo na upit dok su u veleposlanstvu u Madridu rekli da se treba obratiti ministarstvu vanjskih poslova u Zagrebu. Ono nije odgovorilo na upit.
„Još uvijek ne znamo koliko će biti putnika jer se situacija stalno mijenja. Neki koji su trebali biti na letu već su se vratili, a neki se tek prijavljuju“, rekao je u petak ujutro u telefonskom razgovoru glasnogovornik Janušić dodavši kako „još ima mjesta“.
U Španjolskoj živi oko 2.600 hrvatskih državljana, a u Portugalu oko 100. Posljednjih dana neki su komentirali to putovanje na Facebook grupi, no dvadesetak hrvatskih državljana koji dulje žive u Španjolskoj reklo je Hini da neće ići na taj let.
„Kuda ću ići sada? Da pokupim virus na aerodromu?“, komentirala je jedna osoba koja živi u Madridu zamolivši za anonimnost. Povremeno za praznike odlazi u Hrvatsku.
Hrvati zaposleni u Španjolskoj rade od kuće, iz svojih stanova i pridržavaju se ograničenja kretanja te smireno prate situaciju s koronavirusom.
Španjolska je u petak sa 117.710 inficiranih osoba prestigla Italiju sa 115.242 oboljelih, pa je veći broj zaraženih samo u Sjedinjenim Državama, izvijestilo je španjolsko ministarstvo zdravstva. Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova poručilo je da nema saznanja o tome da je itko od hrvatskih državljana obolio.
U Španjolskoj je sedmi dan zaredom preminulo više od 800 osoba pa se broj žrtava približio 11.000.
Croatia Airlines je svoj let predvidio primarno za hrvatske državljane, a ovisno o pojedinačnoj situaciji i za inozemne“, napisao je Janušić.
Taj repatrijacijski let organiziran je i u koordinaciji s hrvatskim ministarstvom prometa. Zrakoplov bi trebao sletjeti na zagrebački aerodom u subotu u 22.30 sati.
„Nakon povratka mi bismo trebali u samoizolaciju, ali ćemo na samoj granici dobiti detaljne upute što i kako“, kaže student Tenčić. Nakon toga će se uputiti kući na sjever Hrvatske.
„U Španjolsku se ne planiram vraćati, jedino turistički u neko buduće vrijeme“, dodaje.