– Tihomir Orešković je vrijedan čovjek, ali svoj. Morat će ga slušati. Jako mi je drago što ne ovisi o politici pa je se neće držati k’o pijan plota. Nitko ga ne može ucjenjivati jer nikome ništa ne duguje. A da je domoljub, dokazuje i to što je ostavio dobro plaćen posao u Kanadi i vraća se u Hrvatsku na puno manju plaću, ali na časnije mjesto. Vjerujem da će on u povijesti ostati zapamćen kao čovjek koji je Hrvatsku pokrenuo nabolje – govori zastupnica u parlamentu EU Ruža Tomašić o mandataru Tihomiru Oreškoviću.
‘Povratnici su nepotkupljivi’
Njih dvoje su se, kaže, upoznali u Torontu. Ruža Tomašić je Tihomira Oreškovića upamtila kao čovjeka koji govori samo onda kad ima što reći.
– Jako me se dojmio. Oni koji su se u Hrvatsku vratili s nečim sasvim sigurno su nepotkupljivi – kaže europarlamentarka.
Osim poznanstva s mandatarom Oreškovićem veže ju i to što su oboje povratnici iz Kanade, a živjeli su u Torontu.
– Kanada je zemlja koja daje mogućnosti prema vašim mogućnostima – opisuje zemlju u koju je došla kao 15-godišnjakinja.
Otkako je hrvatske države, brojni su Hrvati povratnici iz Kanade postali poznati u političkom i javnom životu Hrvatske. Na primjer, poslovni čovjek iz Ottawe, Gojko Šušak, bio je ministar obrane. S prvim hrvatskim predsjednikom upoznao ga je, objavljivali su mediji, vjenčani kum, publicist dr. Marin Sopta, također povratnik iz Kanade koji je jedno vrijeme bio državni tajnik u Ministarstvu razvitka, useljeništva i obnove.
Na ministarske pozicije bilo je zasjelo još troje Hrvata iz Kanade: Marijan Petrović bio je ministar iseljeništva, Siniša Varga još je uvijek ministar zdravlja, a Ivica Mudrinić bio je zadužen za resor prometa:
– Svatko ima svoj razlog povratka iz Kanade u Hrvatsku, a ja sam to učinio početkom devedesetih. Kanada je multikulturalna zemlja u kojoj je moguće uspjeti i ako niste od tamo, a istodobno je moguće sačuvati nacionalnu osobnost. Upravo zato i ima toliki broj kvalitetnih naših ljudi, a jedan od njih je i Orešković. Vjerujem da je riječ o dobrom menadžeru, sposobnom i korektnom – kaže Mudrinić.
Usađena nacionalna svijest
U saborskim klupama sjedili su Ante Beljo, bivši ravnatelj Hrvatske matice iseljenika te Ratko Ferenčić. Umirovljeni general Željko Glasnović zastupnik je u ovom mandatu:
– U Kanadi je minimalno 200.000 Hrvata. Razlika između Hrvata ovdje i vani jest ta što je nacionalna svijest u Hrvatskoj ubijana 50 godina, a u dijaspori je usađivana – kaže Glasnović.
Popisu kanadskih Hrvata valja dodati Stipu Hrkaća, nekoć čelnog čovjeka Fonda za privatizaciju, zamjenika ministra prometa Dominika Filipovića, generala Ivana Kapulara, studentskog kapelana don Damira Stojića..
Ako je suditi po prethodnicima, lose nam se pise!