Mitovi o EU

Povrće mora biti jednakog oblika, a otok imati najmanje 50 stanovnika

Foto: pixsell
Povrće mora biti jednakog oblika, a otok imati najmanje 50 stanovnika
25.05.2012.
u 00:01
Lisabonski ugovor potvrđuje do sada ustaljenu praksu da sve odluke vezane uz vanjsku politiku EU-a jednoglasno donosi 27 europskih šefova država i vlada, odnosno 27 ministara vanjskih poslova.
Pogledaj originalni članak

U Europi u javnom obraćanju političara, u medijskim natpisima ili pak svakodnevnom razgovoru među ljudima, nerijetko cirkuliraju poluistine ili neistine o tome što i kako EU radi. U tekstu koji slijedi iznosimo neke od “mitova” i realne činjenice koje stoje iza tih, često nebuloznih, tvrdnji.

- Zbog propisa kojima EU određuje zaobljenost banana, krastavaca i mrkvi, prodavači povrća moraju paziti na veličinu, dužinu, boju i sastav voća i povrća.

Klasificiranje prehrambenih proizvoda prema kvaliteti i veličini zatražili su početkom 90-ih godina europski ministri poljoprivrede i predstavnici industrije kako bi europski proizvodi mogli na što kompetitivniji i transparentniji način sudjelovati u međunarodnoj trgovini. Ovi propisi ne brane određene izgled voća i povrća, već informiraju trgovce o specifičnostima pojedinih proizvoda.

- Prema prijedlogu Bruxellesa, kojem je namjera izmijeniti tradicionalnu definiciju otoka, otok mora imati najmanje 50 stalnih stanovnika, mora biti udaljen najmanje 1km od kopna, ne smije biti povezan mostom s kopnom i na njemu se ne smije nalaziti glavni grad države članice EU-a.

Nijedan europski zakon ne može izmijeniti definiciju otoka, već se tu radi o studiji Europske komisije koja je istraživala opće probleme na koje nailaze otočne zajednice i u tu je svrhu izabrala dio europskih otoka prema gore spomenutim kriterijima.

- Zbog EU-a će se s naslovne stranica švedske putovnice izbrisati švedski grb.

Postojala je preporuka da se u sve putovnice država članice EU-a uključi referenca na pravo građana EU-a na konzularnu zaštitu izvan granica Unije (npr. Dancu u afričkoj državi u kojoj Danska nema svoje veleposlanstvo, pomoć može pružiti francuski veleposlanik), no ona ne bi ni u kojem slučaju zamijenila postojeće tekstove ili simbole u pojedinačnim nacionalnim putovnicama.

- Bruxelles želi natjerati sve zemlje da kao broj hitne službe koriste 112.

Države imaju pravo zadržati koji god broj žele, dok univerzalni broj 112 mora biti dostupan usporedo kako, primjerice, europski građani ili turisti pri proputovanju ne bi morali pamtiti 27 različitih “hitnih brojeva”.

- Bruxelles želi izbrisati mjeru za milje i pintu.

Britanska se vlada počela usklađivati s globalnim trendovima korištenja mjernih jedinica nekoliko godina prije nego se Velika Britanija priključila Uniji. Europsko zakonodavstvo će priznavati britanske specifične mjerne jedinice sve dok ih Britanija koristiti.

- EU će zabraniti prodaju lijekova proizvedenih na bazi biljaka i prirodnih djelotvornih sredstava.

Jedino što EU namjerava jest bolje nadgledati uporabu termina « lijek » za pojedine biljke, pa u tom smislu njezina direktiva iz 2011. regulira izdavanje dozvola za plasiranje određenog lijeka izrađenog na biljnoj bazi na tržište, odnosno uvodi sustav registriranja biljnih preparata koji se mogu klasificirati kao lijekovi.

- Najnoviji Europski ugovor zabranjuje državama da vode svoju vlastitu politiku vanjskih poslova.

Lisabonski ugovor potvrđuje do sada ustaljenu praksu da sve odluke vezane uz vanjsku politiku EU-a jednoglasno donosi 27 europskih šefova država i vlada (u sklopu Europskog vijeća), odnosno 27 ministara vanjskih poslova (u okviru Vijeća EU-a). No, jednom kad se odluka usvoji, države su dužne uskladiti svoje nacionalne vanjske politike s usuglašenom zajedničkom europskom vanjskom politikom. Također, ako, primjerice, EU definira svoj stav o nekom pitanju koje se razmatra u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, njezin će stav u toj drugoj međunarodnoj organizaciji predstavljati « ministar vanjskih poslova EU-a » (tj. Visoki predstavnik EU-a za vanjska pitanja i sigurnosnu politiku) koji istupa u ime 27 država.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

UK
Ugo Kajvez
19:13 27.05.2012.

I banane moraju biti ravne .................

UK
Ugo Kajvez
19:14 27.05.2012.

Kretenizam ................ kao da smo u sovjetskom savezu, ................. ups, ... pa zapravo i jesmo .............