Nekonkurentan uvoz povrća iz trećih država koje ne moraju poštivati stroga EU pravila proizvodnje ugrožava domaće poljoprivrednike, tvrde podravski povrtlari, kojima je voda došla do grla. Naime, povrće je, zahvaljujući povoljnim vremenskim uvjetima, ove godine rodilo ranije nego inače, no isto se dogodilo i u zemljama u susjedstvu poput Srbije, Albanije, Makedonije i BiH, u čije se niske cijene na tržištu proizvođači u Hrvatskoj ne mogu uklopiti.
Nelojalna konkurencija
Uvjeti proizvodnje ondje su drugačiji, zaštita se još uvijek provodi pesticidima koji su kod nas zabranjeni, pa je proizvodnja daleko jednostavnija i prije svega jeftinija. To je dovelo do uvoza ogromne količine povrća iz tih zemalja, čime je srušena cijena, jer je tržište bilo pretrpano. U znak prosvjeda zbog nerješavanja problema s nelojalnom konkurencijom, odnosno privilegiranja uvoznog povrća na tržištu, povrtlari su u Virovitici besplatno dijeliti povrće zainteresiranim građanima.
– Otkupna cijena je mala, a prodajna velika. Ovi u sredini tog lanca pokupe orahe, a povrtlari su odlučili podijeliti ljudima svoje proizvode koje ne mogu prodati. To je sigurno bolje nego da su ih bacili – rekao je zadovoljni Slobodan Jelić, koji se s virovitičkog trga kralja Tomislava vratio s darovanom lubenicom i vrećicom punom povrća. I dok su iznenađeni Virovitičani u svega deset minuta razgrabili između četiri i pet tona povrća, seljaci su poslali poruku da im je prekipjelo.
GALERIJA Zbog male otkupne cijene podravski povrtlari besplatno dijelili povrće
Tvrde da je problem nekontroliranog uvoza povrća, u kombinaciji s velikim povećanjem troškova proizvodnje kao i sve izazovnim uzgojem u klimi koja se mijenja, doveo u pitanje njihovu egzistenciju i isplativost povrtlarske proizvodnje. Tvrde da bi većina povrća koje su podijelili građanima bila bačena i zaorana u polje jer se zbog niskih otkupnih cijena ne bi isplatila pakirati. Jedini način da naplate svoj trud je da cijena koju dobiju po kilogramu povrća bude veća od troškova proizvodnje.
– Želimo poslati poruku i vapaj javnosti, trgovcima i našim vladajućima da nas se zaštiti i da postignemo nekakav dijalog. Nezadovoljni smo nekontroliranim uvozom i niskim otkupnim cijenama koje postižemo upravo zbog tog uvoza, ali nezadovoljni smo i djelovanjem naših vladajućih, odnosno Ministarstva poljoprivrede koje nekoliko godina unatrag nije učinilo definitivno ništa po tom pitanju – rekao je jedan od organizatora akcije Ivan Počepan, proizvođač povrća iz Rogovca u okolici Virovitice.
Ograničiti marže
Od Ministarstva poljoprivrede povrtlari traže zaštitu od uvoza u razdoblju berbe, intervenciju zbog nekontroliranog uvoza te subvencije pri korištenju biološke zaštite bilja. Tvrde kako je upravo ovo posljednje jedan od razloga što je njihova proizvodnja nekonkurentna s uvoznom robom koja dolazi izvan granica EU. Traže i izmjenu sustava poticaja na način da se ne isplaćuju prema površinama, nego isključivo na temelju kilograma prodanog proizvoda preko računa. Trgovačkim lancima upućen je zahtjev za ograničenjem marže na maksimalnih deset posto kada je akcija i 30 posto izvan akcije. Tvrde da trenutačne marže koje dosežu 200 posto predstavljaju omalovažavanje i iskorištavanje proizvođača. Traže i da trgovci istaknu podrijetlo poljoprivrednih proizvoda na polici na način da veličina fonta s podacima o podrijetlu bude jednaka veličini fonta cijene. Od Ministarstva financija zatraženo je smanjenje stope oporezivanja OPG-a ili veći osobni odbitak.
Kmecanje se ponavlja svake godine. Dosta vise.