6,4 megatona

Požari u Europi uzrokovali najveće emisije ugljika u posljednjih 15 godina

Foto: STEPHANE MAHE/REUTERS
A view shows a firefighter truck amid fire in Hostens
Foto: Rosa Veiga
Wildfire - Spain
Foto: STEPHANE MAHE/REUTERS
Firefighters work to contain a fire in Hostens
Foto: EXPA/ laPresse/ Roberto Monaldo
ITA, Grossbrand in Rom
06.09.2022.
u 16:06
Copernicus je sastavni dio svemirskog programa Europske unije. To vodeći program EU za promatranje Zemlje i djeluje kroz šest tematskih usluga: atmosfera, more, kopno, klimatske promjene, sigurnost i hitna stanja.
Pogledaj originalni članak

Copernicus služba za nadzor atmosfere Europske komisije (CAMS) izvijestila je u utorak da su požari na otvorenim prostorima diljem Europe, do kojih je dovela kombinacija toplinskog vala u kolovozu s dugotrajnim sušnim uvjetima, uzrokovali najveće emisije u posljednjih 15 godina.

Ukupne emisije požara iz Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva od 1. lipnja do 31. kolovoza 2022. procjenjuje se na 6,4 megatona ugljika, što je najviša razina za ove mjesece od ljeta 2007.

CAMS izvještava da su emisije zabilježene za ljeto 2022. uvelike potaknute razornim požarima na otvorenim prostorima diljem jugozapadne Francuske i Pirenejskog poluotoka, s Francuskom i Španjolskom koje su imale najveću emisiju požara na otvorenim prostorima u posljednjih 20 godina.

U drugim regijama na sjevernoj hemisferi, koje obično doživljavaju vrhunac požara tijekom ljetnih mjeseci, ukupne procijenjene emisije bile su znatno manje nego posljednjih godina, unatoč nekim razornim požarima. Izuzetak je središnji federalni okrug Rusije, u kojem su ukupne procijenjene emisije od požara bile najveće od velikih požara treseta koji su pogodili zapadnu Rusiju 2010.

Također, požari u Amazoni Legal u Brazilu u drugoj polovici kolovoza rezultirali su jednom od najvećih ukupnih procijenjenih emisija za razdoblje od 2010. godine, a država Amazonas doživjela je drugu najveću emisiju posljednjih 20 godina. Prvih nekoliko dana rujna vidljiv je jasan porast požara u regiji Amazone, s dnevnim vrijednostima znatno iznad prosjeka.

Razmjer i postojanost požara na jugozapadu Europe bili su iznimno zabrinjavajući tijekom cijelog ljeta. Većina požara dogodila se na mjestima gdje je promjenjiva klima povećala zapaljivost vegetacije, kazao je stručnjak za požare na otvorenim prostorima iz Copernicus službe, Mark Parrington, dodavši da CAMS pomno prati trenutne emisije požara i prijenos dima u regiji Amazone i diljem Južne Amerike.

Copernicus je sastavni dio svemirskog programa Europske unije. To vodeći program EU za promatranje Zemlje i djeluje kroz šest tematskih usluga: atmosfera, more, kopno, klimatske promjene, sigurnost i hitna stanja.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.