Stati na kraj vandalima čija “umjetnička djela” gradsku blagajnu godišnje olakšaju za dva milijuna kuna, Grad Osijek odlučio je uz pomoć novčane nagrade. Točnije, poput Požege koja je isti način sačuvanja gradske imovine uvela još 2009. godine, one koji prokažu vandale Grad će darivati sa 1000 kuna.
Nepoznati dvojac
– Snimku videonadzora na kojoj su mladić i djevojka, a koji su grafitima nagrdili izgled nathodnika na željezničkom kolodvoru proslijedili smo u Policijsku upravu osječko-baranjsku, međutim dosad još nisu identificirani. Sad smo se odlučili na ovakav pristup koji će voditi Savjet mladih Grada Osijeka te se nadamo da ćemo uspjeti smanjiti broj uništene gradske imovine – objasnio je projekt gradonačelnik Krešimir Bubalo.
Svi koji imaju saznanja o vandalima koji nagrđuju izgled grada bilo da je riječ o uništavanju pročelja gradskih ustanova i drugih zgrada, prometnih znakova, kontejnera za smeće i druge komunalne opreme, mogu se javiti policiji na broj 192. Osječka će uprava, najavljeno je, nagrađivanje uvesti kao stalan oblik borbe protiv vandalizma.
Tražili anonimnost
Dojavu o vandalima koji ispisuju grafite po pročeljima zgrada Grad Požega je prvo odlučio nagrađivati s 2000 kuna, a onda je početkom 2010. godine nagradu udvostručio, a isto tako je udvostručena i nagrada za dojavu o uništavanju ostalih stvari u vlasništvu grada koja je prvotno iznosila 1.000 kuna.
– Oni koji su se nama javljali s informacijama željeli su ostati anonimni tako da novčana nagrada još nije nikome nije dana – objašnjava Ljiljana Bilen, pročelnica Upravnog odjela za samoupravu.
U gradskoj upravi zadovoljni su ovom akcijom jer u gradu danas ima znatno manje uništavanja gradske imovine nego što je to bilo prije. Istom se nadaju i u Osijeku – smanjenju uništavanja imovine grada.
država bi trebala prvo ispostaviti račun T-mobile koji je grafiterskom reklamnom kampanjom prošlo ljeto dao svoj \"mali obol\" popularizaciji grafita. Sve idiote grafitere treba lupiti po džepu i slati na 15 dana u zatvor.