Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću i Građanski odbor za ljudska prava uputili su otvoreno pismo premijeru Zoranu Milanoviću i Vladi u kojem su se osvrnuli na proslave dvadesete godišnjice VRA ''Oluja''.
Istaknuli su da je dvadeseta godišnjica VRA ''Oluja'' protekla u znaku slavljenja oslobođenja bez organiziranog spomena na žrtve te pozvali Vladu da pronađe način uključivanja sjećanja na žrtve u obilježavanje godišnjice te vojno redarstvene akcije.
- Sam naziv Dan domovinske zahvalnosti pruža priliku za to. Zato predlažemo pokretanje dijaloga o primjerenom načinu budućih obilježavanja na forumu poput Povjerenstva za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske. Dijalog bi svakako trebao uključiti predstavnike obitelji stradalih, okupljene u Udruženje "Protiv zaborava", Zajednicu udruga civilnih stradalnika Domovinskog rata, koje imaju sjedište u Zagrebu, te Koordinaciju srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije koja ima sjedište u Beogradu.
Inicijativa za organiziranje spomena na stradale u tijeku i nakon VRA Oluja od strane Vlade RH bila bi konstruktivan korak. No, od Vlade RH kao i od preostala dva stupa vlasti, očekujemo preuzimanje odgovornosti za ostvarivanje prava svih stradalih civila, svatko u djelokrugu svojih ovlasti. Očekujemo da se podrži pravosuđe u nužnosti istraživanja i procesuiranja svih ratnih zločina počinjenih protiv svih žrtava, a posebice počinjenih protiv svih civilnih žrtava.
Na pravosuđu ostaje odgovorna zadaća procesuiranja ratnih zločina počinjenih u tijeku VRA Oluja i svih drugih ratnih zločina. U ovogodišnjim govorima nitko od govornika na žalost nije govorio o zločinima i potrebi istraživanja i procesuiranja njihovih počinitelja, kao ni o potrebi priznanja patnje svih civilnih žrtava kroz usvajanje zakona o pravima svih civilnih žrtava rata- naveli su u pismu.
- Dan domovinske zahvalnosti treba biti za sve građanke i građane, kojima je Hrvatska domovina, dostojanstveno obilježavanje sa sjećanjem na sve stradale, s naglaskom na "nikad više", a ne skup na kojem se kao vojnim mimohodom u Zagrebu pokazuje snaga ili skup u Kninu gdje političari "osluškuju" što bi bilo oportuno reći pred okupljenima čije raspoloženje modelira grupa šovinističkih bukača; nešto što bi ljude, koje su događaji bacili na različite strane, počelo spajati, a ne nešto što će cementirati ili produbljivati podjele- poručili su.
>> Nikad više ljudi na ulicama Knina slavilo 20. obljetnicu Oluje
>> Mimohod koji je osim naroda jako razveselio i svakog hrvatskog vojnika i vojnikinju
pa vi dobivate silne milijunčiće iz državne sise, pokrenite peticiju, okupite članstvo i odradite to! Samo zaboravih, ima vas možda deset parazita, ne možete skupiti ni 50 ljudi! Pljuc!