Tijekom saborske rasprave o Zakonu o mirovinskom osiguranju, HDZ-ov Josip Đakić upozorio je da su branitelji koji su u invalidsku mirovinu otišli kao djelatne vojne osobe dobili rješenja po zakonu koji je na snazi od 1. siječnja, u kojima im je vrijednosni bod umanjen sa 1 na 0,65. Podsjetimo, posljednjim izmjenama ovog zakona od početka ove godine provodi se razdvajanje mirovina korisnika koji ih ostvaruju po posebnim propisima kako bi se utvrdilo koji se dio mirovine financira iz prikupljenih doprinosa na temelju radnog staža, a koji iz državnog proračuna, no temeljem zahtjeva branitelja, Vlada je krajem prošle godine uredbom iz toga izuzela braniteljske mirovine. Osim izmjenama sada se ta uredba pretače u zakon.
– Mirovine su dobili u istom iznosu, ali usklađenja koja će poslije uslijediti sigurno će rezultirati manjim mirovinama, što se da iščitati iz rješenja – siguran je Josip Đakić. Zamjenik ministra rada Božidar Štubelj podsjetio je da je dogovoreno da Odbor za ratne veterane i Ministarstvo formirati zajedničku radnu skupinu koja treba naći cjelovito rješenje za braniteljske mirovine.
– Novi zakon definira razdvajanje svih mirovina po posebnim propisima pa su zato nekim braniteljima stigla rješenja s umanjenim vrijednosnim bodom, ali nijedan branitelj po osnovi staža nije dobio takvo rješenje – uvjerava Štubelj.
Ovim izmjenama pravo na obiteljsku mirovinu omogućuje se i i osiguranim članovima obitelji osoba koje su sklopile životno partnerstvo.
– Kako će se spriječiti moguće zloporabe, jer moglo bi doći do fiktivnog sklapanja partnerstva, radi korištenja prava – pitao je HSS-ov Branko Hrg koji i ovaj prijedlog vidi kao izigravanje volje građana s referenduma o braku, a Štubelj mu je odgovorio kako su zlouporabe moguće i u ostalim zajednicama.
– Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog spola, životna zajednica osoba istog spola u pravima iz mirovinskog osiguranja izjednačena je s bračnom, odnosno izvanbračnom zajednicom muškarca i žene te odredbe treba uskladiti s predmetnim Zakonom – pojašnjava Štubelj.
Osim prethodno spomenutih izmjena, zakon omogućava da osiguranici koji navrše 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja imaju pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, koja se određuje bez umanjenja. Takvu mirovinu imali bi i dosadašnji korisnici prijevremene starosne mirovine.
Ima se love, može se. Samo rasipaj.