Sreća u nesreći

Prednosti blage zime: Cijene plina u EU najniže od početka rata u Ukrajini

Foto: Carmen Jaspersen/DPA
Proljetno cvije?e
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Plin u bocama za kućanstva
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Rusija prijeti da će zemljama EU prestati isporučivati plin
04.01.2023.
u 14:51
Uslijed toplog početka godine cijene na burzi plina najniže u proteklih godinu dana, upola manje nego početkom prosinca. Potražnju i cijene smanjilo je ljetošnje punjenje skladišta plina od strane europskih vlada.
Pogledaj originalni članak

Cijene plina na referentnoj europskoj burzi, nizozemskom TTF-u, spustile su se u prvim danima nove godine na najnižu razinu od kraja prošlogodišnjeg siječnja zahvaljujući blagoj zimi koja je smanjila potrošnju i punim skladištima. U srijedu nakon podneva plinom se u terminskim ugovorima na TTF-u trgovalo po cijeni od 68,96 eura za megavat-sat. Jutros se nakratko spustila na 67 eura, najnižu razinu od kraja predratnog siječnja 2022. Ruska invazija na Ukrajinu počela je 24. veljače. Trenutno je više nego upola niža no što je bila na početku prosinca.

TTF je virtualna burza plina, osnovana 2003. godine. Procvat je doživjela nakon liberalizacije europskog tržišta plina, a zahvaljujući trgovini ukapljenim plinom preotela je britanskom NBD-u titulu referentnog europskog tržišta, navodi Wikipedia.

Foto: Carmen Jaspersen/DPA
Proljetno cvije?e

Krajem kolovoza cijena plina na TTF-u dosegnula je rekordnih 345 eura za megavat-sat, nakon što je Rusija znatno smanjila isporuke zbog radova na održavanju plinovoda. Cijena je ponovo zamjetno ojačala na kraju rujna, nakon obustave isporuka ruskog plina zbog oštećenja plinovoda Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 u eksplozijama čiji uzrok još nije objavljen. Europske vlade pripisale su ih sabotaži, a Danska, Njemačka i Norveška provele su istragu, ali nisu objavile rezultate.

Pad cijena plina na nizozemskoj burzi od početka prosinca povezan je s neuobičajeno blagom zimom u Europi, koja smanjuje potražnju, ali i punim skladištima. Vlade su ih punile u ljeto, kada su cijene zbog straha za opskrbu bile iznad 100 eura za megavat-sat.

>> VIDEO: Donosimo popis stvari koje ne smijete nositi preko granice. Kazne mogu iznositi i preko 13.000 eura

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.