Hrvatska je prije 10 godina, 1. travnja 2009., postala članica NATO-a. Državni vrh obilježio je tu važnu obljetnicu za zemlju, uz jednoglasni zaključak da članstvo u Sjevernoatlantskom savezu pruža Hrvatskoj dugoročnu sigurnost. Čestitka na 10-godišnjoj obljetnici ulaska u NATO stigla je i iz veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj, a u njoj se naglašava da je predanost Hrvatske NATO-u tijekom posljednjih deset godina značajno proširila mir i prosperitet u cijeloj regiji, Europi i svijetu te je pohvaljena hrvatska Vlada za izvrsnu vojnu suradnju.
A što je Hrvatskoj donijelo članstvo u NATO-u? Marinko Ogorec, stručnjak za sigurnost i vojna pitanja i predavač na Visokoj školi međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld, kaže da je Hrvatska time dobila participaciju u najboljem i jedinom kvalitetnom i operativnom sustavu obrane u svijetu.
– Hrvatska i hrvatske oružane snage dobili su članstvom u NATO-u mogućnost napretka u tehnološkom i taktičkom razvoju i uvođenja standarda zapadnih zemalja – smatra Ogorec. Napominje da se time što smo članica Sjevernoatlantskog saveza nitko neće boriti umjesto nas, ali zato imamo mogućnost da nam se pomogne u slučaju potrebe. A to dobro znaju svi pa i oni koji su imali pretenzije na naš teritorij. Što se tiče hrvatske obrambene industrije i toga koliko je ona profitirala od članstva u NATO-u, Ogorec kaže da se za tvrtke poput HS Produkta i Šestan-Busha zna u svijetu. No ipak napominje da smo možda imali velika očekivanja u tom aspektu članstva u NATO-u.
>>Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju od utorka ili u e-izdanju!
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Analiza Davora Ivankovića: Nabava borbene eskadrile i dalje je politički cilj Plenkovićeve Vlade, a važno je do kraja mandata dogovoriti kupnju aviona
>>Prvi veliki Erdoganov poraz: Kako je sultan ostao bez vlasti u Istanbulu i Ankari
>>U Milanovićevu stožeru neće biti ministri iz njegove Vlade
>>Što i kako jesti, kuhano ili sirovo?
Hrvatska dobiva sve više migranata iz zemalja gdje NATO izvozi mir i stabilnost.