Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović za posjeta Švedskoj susrest će se sljedeći tjedan s tamošnjim kraljem Carlom XVI. Gustafom i kraljicom Silvijom, s predsjednikom vlade i parlamenta, s hrvatskim iseljenicima, ali i s Michelom Magaš, Hrvaticom koju je Europska komisija nagradila titulom inovatorice godine, te s Marcusom Wallenbergom, članom moćne i bogate švedske obitelji financijaša i bankara, i to na njegov zahtjev. Wallenberg je u upravnim odborima banke Skandinaviska Enskilda, Electroluxa, Ericssona, Saaba, Temasek Holdings and Knuta, iako je njegov utjecaj i utjecaj njegove obitelji mnogo veći. Prije dvije godine švedski su mediji pisali da je u nadzorni odbor kompanije FAM u vlasništvu zaklade Wallenberg, na njegovu inicijativu, izabrana Hrvatica Danica Kragić, profesorica robotike na Tehnološkom institutu u Stockholmu, s namjerom da modernizira zakladu.
Posjet Švedskoj imat će i gospodarsku komponentu, tako da s predsjednicom, uz predstavnike Ericssona, putuju predstavnici još 15-ak hrvatskih kompanija, primjerice Dalekovod, Monting, Gredelj, Radman grupa, Tehnika, koji će sudjelovati na gospodarskom forumu. Predsjednica će s predsjednikom vlade Stefanom Löfvenom razgovarati o suradnji, o situaciji na jugoistoku Europe, ali i o razvojnoj pomoći toj regiji. Planira se posjet vojnom centru u Kungsängenu i sastanak s ministrom obrane Peterom Hultqvistom, ali tema neće biti zrakoplovi Gripen, nego iskustva Švedske vezana za uvođenje vojnog roka.
Posjet Švedskoj – što je prvi službeni posjet od proglašenja nezavisnosti Hrvatske jer je predsjednik Stjepan Mesić išao u radni posjet – početak je intenzivnog razdoblja vanjskopolitičkih aktivnosti predsjednice te uvod u niz bilateralnih susreta koji su lani, zbog političke situacije u Hrvatskoj, nestabilnosti i promjene vlasti, doživjeli svojevrsno zatišje. Krajem mjeseca u Hrvatsku stiže češki predsjednik Miloš Zeman, a predsjednica početkom travnja putuje u Irsku. Sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom pratit će zajedničku vojnu vježbu na rtu Kamenjak, slijedi susret s mađarskim predsjednikom Jánosom Áderom te posjet Egiptu i Kataru. Krajem travnja u Hrvatsku stiže švicarska predsjednica Doris Leuthard, a u svibnju portugalski predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa.
>>Kanader diplomacija: Hrvatska i Izrael postaju vojni saveznici
Putuje se troši se ali napredka nema, još da nas zaduži za borbene avione, prije nego ode !