Na ovotjednom skupu ekonomista predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović oživila je pomalo zaboravljenu poreznu reformu Zdravka Marića s kojom ćemo ući u iduću godinu. Vlada će tako od siječnja smanjiti porezno opterećenje najvećih plaća te osnovnih prehrambenih artikala: voća, povrća, jaja, mesa i ribe, čime će se nastaviti dobra praksa da u iduću godinu ulazimo sa smanjenom poreznom presijom.
Uz načelnu pohvalu što reže poreze, predsjednica je, međutim, ministru financija uputila dvije značajne zamjerke: prvu jer je na neki način cementirao dosadašnji model različitog oporezivanja dohotka i drugu što širi izuzeća u sustavu PDV-a umjesto da novac koji će izgubiti na nižem PDV-u iskoristi da smanji pritisak na plaće. Hrvati plaćaju porez na dohodak prema tri stope: 12, 24, i 36 posto, ali najniža je stopa rezervirana za dohotke iz kapitala i imovine, na što je jučer predsjednica skrenula pozornost.
Kolinda Grabar-Kitarović predlaže identičan porezni tretman svih dohodaka prema principu tko zaradi više, neovisno o izvoru dohotka, treba platiti veći porez. Sintetički dohodak koji spominje predsjednica nije nikakva novost, Hrvatska ga je jedno vrijeme i primjenjivala, no Vlada je sad izašla s varijantom za koju vjeruje da će joj donijeti najmanje javnih kontroverzi. Građani su posebno osjetljivi na ideje koje atakiraju na njihovu imovinu, i to je teren koji vladi desnog centra nije drag.
Predsjednica je jučerašnjim istupom u Opatiji zaokrenula ulijevo, kao da je slušala Slavka Linića koji je prije nekoliko godina iskoristio sav svoj politički kapital da uvede porez na imovinu, ali je na tome pao. Brojni ekonomisti savjetuju Hrvatskoj da jače oporezuje imovinu, no za političare na vlasti to je opasan hod na rubu provalije. Na tom terenu spotaknuo se i Zdravko Marić, koji je lani morao odustati od poreza na nekretnine jer su njegov prijedlog zamjene komunalne naknade porezom na nekretnine doživjeli kao dodatki atak na standard.
Pogledajte video - Predsjednica Grabar-Kitarović na fakultetu:
"Kolinda Grabar-Kitarović predlaže identičan porezni tretman svih dohodaka prema principu tko zaradi više, neovisno o izvoru dohotka, treba platiti veći porez." I što je tu loše?