Za razliku od prošle godine kada se s govornice godišnjeg skupa ekonomista u Opatiji žestoko obrušila na Vladu i premijera, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ovog je puta pohvalila Vladu zbog pozitivnih gospodarskih pokazatelja. Posebno je izdvojila Plenkovićeve ministre reformatore – Zdravka Marića zbog porezne i Marka Pavića zbog mirovinske reforme.
Dajte pravedne poreze
– Za razliku od nekih drugih ministara financija koji su dodatnim poreznim opterećenjem gušili gospodarstvo, Zdravko Marić napravio je u tom segmentu dobar posao i pokazao da porezno rasterećenje može potaknuti gospodarstvo – istaknula je predsjednica koja, međutim, nije ostala samo na pohvalama, nego je iznijela zanimljive prijedloge vezane uz poreznu politiku koji se češće mogu čuti od predstavnika lijeve političke opcije. Desne vlade uglavnom rasterećuju bogatije skupine – vlasnike imovine i kapitala, dok ih lijeve Vlade pritišću da plate više poreza. Predsjednica je pozvala Vladu i ministra financija da uvede tzv. sintetički porez na dohodak, što bi značilo da se na isti način trebaju oporezivati dohoci temeljeni na radu i dohoci koji proizlaze iz ulaganja u kapital i imovinu. Dohodak od kapitala i imovine u Hrvatskoj se oporezuje po stopi od 12 posto, a porez na plaće plaća se po stopama od 24 i 36 posto.
Predsjednica je iz Opatije poručila da je potrebno povećati pravednost oporezivanja dohotka iz svih izvora, i to ne uvođenjem dodatnih razreda i stopa, nego uvođenjem sintetičkog poreza, prema kojem bi se cjelokupni dohodak oporezivao jednako – neovisno o izvoru iz kojeg se stječe. Predsjednica je podsjetila da se dohodak od rada oporezuje progresivno, a dohodak od najma nekretnina povlaštenom stopom od 12 posto, i to samo 70 posto osnovice.
– To i neki drugi porezi pretvorili su nas u društvo rentijera. To možemo promijeniti i porezna politika tu može pomoći – poručila je predsjednica. Sintetički porez predlagali su i neki Marićevi porezni savjetnici, no ministar nije pogurao ideju koja bi značila veće oporezivanje građana koji žive od kapitala, bilo da iznajmljuju stanove i apartmane, imaju veliku štednju u bankama ili primaju dividende. Sintetički porez značio bi da jednom plaćenih 12 posto poreza na dohodak od najma, kamata, dividende ili udjela u dobiti ne bi bio konačni porez, nego bi se nakon isteka kalendarske godine zbrajali svi dohoci pa bi oni koji imaju više prihode od najma, kamata ili udjela u tvrtkama platili porez po većoj stopi.
Proračun ovaj tjedan
Predsjednica je navela da se što manje treba oslanjati na korištenje sniženih stopa PDV-a jer one nepotrebno kompliciraju sustav pod parolom da se njima ispravlja regresivan učinak PDV-a.
– To je djelomično točno, ali građani s nižim dohocima vjerojatno bi bili sretniji da im se za taj iznos rastereti plaća – dodala je Kolinda Grabar-Kitarović. Ministar financija Zdravko Marić najavio je da će ovaj tjedan objaviti prijedlog proračuna za 2019. godinu koji će se temeljiti na projekciji rasta BDP-a od 2,9 posto. Paraleno s time ići će se i na rebalans ovogodišnjeg proračuna koji će biti pod utjecajem otplate ranije izdanih jamstava za brodogradilište Uljanik. Na sjednici Vlade bit će i prijedlog poreznih zakona, među ostalim i smanjenja PDV-a na 13 posto za meso, ribu, jaja, voće i povrće.
iznajmljivči apartmana bi trebali plaćati visoku rentu na prirodna bogatstva hrvatskog naroda : more, obalu, nacionalni parkove. sve prirodne ljepote na kojima se bogate.Nije normalno da netko iznajmljivanjem 2 apartmana za 2 mjeseca zarađuje više od ljudi koji rade cijelu godinu.