Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je u okviru posjeta Vodnjanu i Labinu posjetio i Infobip, vodeću IT kompaniju u Hrvatskoj i regiji. Posljednje tehnološko rješenje ove kompanije nedavno je dobilo globalnu MEFFYS nagradu za COVID-19 chatbot. Infobip je od početka pandemije snažno usmjeren na to da svoj tehnološki know how iskoristi za borbu protiv pandemije te da pomogne državama i ministarstvima u ostvarivanju učinkovite komunikacije s građanima.
COVID-19 chatbot nastao je u suradnji s Infobipovim dugogodišnjim strateškim partnerom WhatsAppom. Najnovije tehnološko rješenje ova je vodnjanska kompanija besplatno implementirala u više od 45 ministarstava zdravstva, a čime je omogućena rekordna razmjena više od 70 milijuna poruka između pet milijuna ljudi.
Počevši kao startup iz Vodnjana, Infobip je vrlo brzo svoj uspjeh preselio i na nacionalnu te globalnu razinu. „Put ka globalnom uspjehu Infobipa krenuo je iz našeg Vodnjana. Želimo biti inspiracija poslovnom sektoru u stvaranju i rastu održivih biznisa u Hrvatskoj. To danas podrazumijeva stvaranje vrijednosti i za zaposlenike i lokalnu zajednicu kroz intenzivniju partnersku suradnju s državom te regionalnom i lokalnom samoupravom. Suradnja privatnog i javnog sektora nikad nije bila važnija za razvoj društva“, naglasio je Silvio Kutić, izvršni direktor Infobipa.
Osim što nastavlja s akvizicijom novih kadrova i predstavljanjem novih proizvoda, Infobip privodi kraju i radove na zagrebačkom kampusu, a planira ekspanziju i u Sarajevu.
Posjetivši Vodnjan Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović pokazao je da razumije nužnost suradnje privatnog i javnog sektora, ali i važnost IT industrije u gospodarskom napretku zemlje.
Povodom posjeta Infobipu predsjednik Milanović je izjavio: „Ovdje se dolazilo radi turizma, a sada radi jedne tvrtke koja u Hrvatskoj i nije toliko poznata, a nevjerojatna je. Želio bih samo skrenuti pažnju na to što sve mogu napraviti pametni i angažirani ljudi. Firma radi po cijelom svijetu, nije nastala uz pomoć države niti smetnjom države, naprosto je nastala organskim rastom. Imaju urede po cijelom svijetu, promet od skoro milijardu eura, a sve stvoreno na znanju, na tehnologiji. Informatičari iz cijelog svijeta rade i ovdje i u uredima u Zagrebu, na svim kontinentima. Ovo je čudo“.
Prema posljednjim podacima, IT industrija raste četiri puta brže od hrvatskog BDP-a i zapošljava 33.000 osoba. Njezinom rastu doprinosi i Infobip čiji tim stručnjaka okuplja gotovo 3000 ljudi na šest kontinenata. Uspjeh koji je krenuo iz malog istarskog mjesta prepoznali su i inozemni investitori koji su svojim ulaganjima doprinijeli pozicioniranju prvog hrvatskog jednoroga na svjetskoj IT karti.
Sto je reci da ovakva vijest zaluta na VL