U Hrvatskoj postoji općina koja je od male i siromašne lokalne zajednice u samo desetak godina postala jedna od najrazvijenijih i jedinstveni primjer napretka i razvoja. Istarske Bale, gradić od tisuću stanovnika, u tom je periodu upeterostručio općinski proračun, uspješno se provode razvojni projekti, nezaposlenosti praktički nema, a svi mještani su suvlasnici tvrtke čiji prihodi strelovito rastu iz godine u godinu. O jedinstvenom i uspješnom modelu razvoja svjedoči i podatak da primjer Bala već nekoliko godina proučavaju slovenske općine i gradovi te primjenjuju hrvatski "recept" za upravljanje lokalnom zajednicom.
Baljanski model razvoja u utorak je predstavljen u Europskom domu u Zagrebu, na promociji knjige "Leptir dugog leta - Uspješan model razvoja Mon Perin", koja na više od dvije stotine stranica dokumentira proteklih 25 godina općine Bale. Autori knjige, dugogodišnji hrvatski novinar Plamenko Cvitić i baljanski pročelnik za kulturu Ennio Malusà opisali su put koji su Bale prešle u petnaestak godina: od male, siromašne i zanemarene općine koja je poput mnogih drugih malih sredina u Hrvatskoj životarila i čekala bolje dane, preko prijelomnog trenutka kad je skupina mještana odlučila preuzeti odgovornost za razvoj svoje sredine te osmislila i provela model koji je Balama donio neslućeni uzlet - danas su one jedna od najrazvijenih i najuspješnijih općina u cijeloj Hrvatskoj.
Načelnik općine Bale Edi Pastrovicchio predstavio je niz mjera i pogodnosti koje su mali istarski gradić pretvorile u mjesto u koje se sve više ljudi želi doseliti: općina provodi projekt "Zemljište za 1 kunu", prirez iznosi minimalnih 1 posto, vrtić je besplatan, naknade za novorođenčad iznosi 10.000 kuna, svi srednjoškolci i studenti primaju općinske stipendije, sufinanciraju se prijevoz i tečajevi stranih jezika, a svi mjesni umirovljenici dva puta godišnje primaju od općine prigodne darove. Osim dva moderna autokampa i razvijene turističke ponude, početkom svibnja Bale će dobiti i novu turističku atrakciju: tematski vodeni park s bazenima i ogromnim replikama dinosaura po kojima su Bale kao jedinstveno podmorsko paleontološko nalazište poznate u svijetu.
Osim autora, o impresivnom razvoju jedne malene lokalne sredine na predstavljanju su govorili i recenzenti knjige, bivši hrvatski predsjednik prof.dr.sc. Ivo Josipović, ravnateljica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj dr.sc. Mirjana Matešić, ekspert za javnu upravu izv.prof.dr.sc. Vedran Đulabić i glavni urednik Lidera Miodrag Šajatović.
"Primjer razvoja Bala upečatljiv je i jedinstven po mnogim karakteristikama, pa smo željeli dokumentirati sve elemente tog razvojnog modela kao putokaz za razvoj jedne lokalne sredine. Velik dio sastojaka baljanskog recepta za uspjeh primjenjiv je i u drugim sredinama, od sličnih malih općina pa čak i do velikih gradova. Glavni sastojak je proaktivnost, preuzimanje odgovornosti za vlastitu budućnost, što je Balama donijelo ogroman uspjeh. I druge male sredine u Hrvatskoj trebale bi osvijestiti činjenicu da im boljitak ne mogu donijeti vlada, ministarstva ili europski fondovi, već da sami moraju osmisliti svoj specifični plan razvoja i potom se potruditi da ga provedu", naglasio je Plamenko Cvitić, autor knjige "Leptir dugog leta".
Eto dr iskusajte recept na puli ..uljaniku...itd ...ako je recept odlican ne gine vam nobelova nagrada...