Privremeni postav Gradskog muzeja

Predstavljena 8.000 godina stara povijest Požege

Foto: Dušan Mirković/ Pixsell
Gradski muezj Požega
Foto: Dušan Mirković/ Pixsell
Gradski muezj Požega
Foto: Dušan Mirković/ Pixsell
Gradski muezj Požega
Foto: Dušan Mirković/ Pixsell
Gradski muezj Požega
11.03.2014.
u 20:40
Odjel povijesti umjetnosti i etnologije pokušao je komparativnom metodom sela i grada kroz ženski lik ispričati svakodnevni život grada i njegove okolice.
Pogledaj originalni članak

 

Uz Dan grada u izložbenom prostoru Gradskog muzeja Požega koji ove godine obilježava svoju 90.obljetnicu danas je otvoren posljednji privremeni postav u sklopu kojeg je predstavljena osam tisuća godina stara i bogata prošlost Požege.

-Vjerujemo da će ovaj komadić prošlosti, ovi naši restaurirani divni predmeti, smješteni u do sada na najmanjem i najneuvjetnijem prostoru, svakom đaku, svakom turistu i svakom putniku namjerniku ispričati koliko zapravo Požega i njena okolica vrijede u povijesnom, kulturnom i običajnom kontekstu cijele Hrvatske i da ćemo ovako stiješnjeni izdržati do adaptacije našeg kompleksa i dočekati budući stalni postav na tisuću kvadrata, kojega silno očekujemo svi zajedno – istaknula je Maja Žebčević Matić, ravnateljica Gradskog muzeja, inače dobitnika ovogodišnje kolektivne nagrade Grada Požege.

Zanimljivo je da je Odjel povijesti umjetnosti i etnologije pokušao je komparativnom metodom sela i grada kroz ženski lik ispričati svakodnevni život grada i njegove okolice. Po prvi puta Požežani će moći vidjeti i neke predmete koji su u međuvremenu restaurirani, ali do sada nisu bili izloženi i koji se čuvaju za stalni postav, to su prije svega primjerci Arheološkog odjela iz starijeg željeznog i brončanog doba te iz vremena antike kao što su primjerci nakita i oružja.

Privremeni izložbeni postav otvorio je požeški gradonačelnik Vedran Neferović koji je podsjetio kako grad Požega ima bogatu kulturnu baštinu, ali nažalost, Muzej nema uvjeta da sve to pokaže.  -Kako bismo riješili problem muzejskog prostora koji je već godinama u lošem stanju nastojimo ga riješiti kroz realne mogućnosti. Pripremili smo projekt  uređenja Muzeja kojim ćemo konkurirati putem EU fondova. Nadamo se da će to biti trajno i kvalitetno rješenje. To je investicija koja u građevinskim radovima prelazi 20 milijuna kuna – istaknuo je gradonačelnik Neferović dodavši da ovaj grad zaslužuje takav prostor.

 

 

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.