POSVETA ARHITEKTONSKOM BOGATSTVU

Predstavljena monografija 'Arhitektonski detalji u eksterijerima Šibenika'

Foto: Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac
Predstavljanje knjige „Arhitektonski detalji u eksterijerima Šibenika”
Foto: Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac
Predstavljanje knjige „Arhitektonski detalji u eksterijerima Šibenika”
Foto: Predstavljanje knjige "Arhitektonski detalji u ekstrijerima Šibenika"
Predstavljanje knjige "Arhitektonski detalji u eksterijerima Šibenika"
10.05.2023.
u 15:43
U monografiji se nalaze jedinstveni slikovni prilozi od kojih su neki i jedini preostali trag njihova postojanja
Pogledaj originalni članak

„Arhitektonski detalji u eksterijerima Šibenika” naziv je monografije šibenskog arhitekta Ive Šprljana koji je pokušao na jednom mjestu sistematizirati arhitektonske detalje na primjeru Šibenika sa širokom paletom usporedbi s drugim dalmatinskim i europskim sredinama. Knjiga je vodič kroz umijeće graditelja njegove kamene jezgre.

Monografija je predstavljena u Kući umjetnosti Arsen u Šibeniku, navodi se u priopćenju, a izdavač monografije je Društvo za očuvanje šibenske baštine "Juraj Dalmatinac" koje je knjigu izdalo kao svojevrsnu posvetu arhitektonskom bogatstvu Šibenika. Predsjednik Društva Nikola Grubić rekao je da se autor monografije cijeli svoj radni vijek bavi popisivanjem, dokumentiranjem, valorizacijom i obnovom šibenskih arhitektonskih detalja.

Objasnio je da je ljepota arhitektonskih detalja potaknula želju Društva da takvo blago zabilježe u pisanom i slikovnom obliku za buduće generacije. Monografija donosi bogatstvo arhitektonskih detalja grada Šibenika s jedinstvenim slikovnim prilozima od kojih su neki i jedini preostali trag njihova postojanja, navodi priopćenje. 

- Od svog osnutka Društvo za očuvanje šibenske baštine „Juraj Dalmatinac“ radi na revitalizaciji i obnovi šibenske kulturne baštine, a kako je ona arhitektonski vrijedan segment europske umjetnosti, zavrjeđuje našu najveću pažnju i brigu - izjavio je Grubić. Rekao je i da je to prva knjiga u izdanju Društva, ali ne i posljednja.

Kako se navodi u priopćenju, knjiga je namijenjena svima koji žele saznati više o bogatstvu  arhitektonskog naslijeđa Šibenika, od arhitekata i konzervatora do običnih čitatelja. Kako je objasnio recenzent knjige te član Društva, mr.sc. Gustav Červar, knjiga se zapravo bavi aktualnom temom, primjerima naslijeđa koje uništava entropija protoka vremena i koje će vrijeme sigurno osakatiti.

-  Iako je knjiga usko uokvirena Šibenikom, točnije šibenskom povijesnom jezgrom u granicama konzervatorske zaštite, ova je monografija svojim sadržajem sigurno i doprinos poznavanju nacionalnog kulturno-povijesnog blaga, a može biti izuzetni metodološki uzorak i drugim istraživačima - rekao je Červar. Dodao je i da smatra da knjiga može potaknuti zanimanje novog naraštaja koji bi, pobuđen interesom i znanstvenom aktivnošću, zavičajnu povijest oteli zaboravu.

- Uloga ove knjige je da detalje sačuva od zaborava. Jer bez poznavanja arhitektonskog detalja ne može se prepoznati stil, a bez poznavanja stila ne može se odrediti ni vrijednost stare građevine. Arhitektonski detalji su stoga abeceda graditeljskog nasljeđa i bez tog poznavanja ne može se ni pristupiti valorizaciji povijesne građevine niti odgovorno sudjelovati u njenoj obnovi - zaključio je autor knjige Šprljan. 

VIDEO Stručnjaci o uspjehu Leta 3: O Hrvatskoj sada priča cijeli svijet

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.