"Pacijente se za CT naručuje svakih 20 minuta, što je polovica propisanog vremena potrebnog za tu pretragu. Time se dovodi pacijente u opasnost jer je liječnicima na raspolaganju samo nekoliko minuta za "čitanje" nalaza. Uveden je smjenski rad do 22 sata, a tada se zbog nedostupnosti anesteziološke službe ne može obaviti CT pretraga s intravenskim kontrastom, što je vrlo opasna praksa i rezultira hiperprodukcijom nalaza čija je točnost upitna", dio je upozorenja liječnika Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Zagreb koje su uputili Ministarstvu zdravlja i Hrvatskoj liječnički komori.
– Za preglede MR-om u polikliničko-konzilijarnoj zaštiti rutinski se primjenjuje kontrastno sredstvo u prijepodnevnoj i poslijepodnevnoj smjeni, čime se zbog nedostupnosti anesteziološke službe dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika – stoji u dokumentu koji je potpisao 21 liječnik Zavoda.
U svijetu na CT i MR i noću
Upozoravaju i na to kako su u hitnoj službi raspoređeni jedan ili dva liječnika koji u prosjeku u 24 sata dežurstva obave oko 300 radioloških pretraga. Time se, pišu, osim kršenja normativa, otvara prostor liječničkim pogreškama. Za taj i niz ostalih nedostataka u organizaciji rada i praksi tog Zavoda prozivaju njegovu predstojnicu prof. dr. sc. Ranku Štern Padovan.
– Sama sam 30. prosinca otišla ravnatelju i rekla da dajem otkaz jer ne želim raditi u sustavu u kojem se pacijentima ne može omogućiti dostupnost pretraga jer se u javnom sektoru meni ne dopušta organizirati rad kako treba. Ovdje sam samo dok se ne provede natječaj. Od 2002. godine u KBC-u Zagreb magnetska rezonancija radi od jutra do 22 sata navečer kako bi se bolesnicima osigurao što veći broj pretraga. Nigdje nikada nije bilo zabranjeno tako raditi, nego se čak inzistiralo kako bi se liste čekanja smanjile i aparati koristili. U svijetu postoji i noćni rad na CT-u i magnetu – odgovorila je prof. Štern Padovan.
S pritužbama liječnika Zavoda kojem je na čelu prof. Štern Padovan upoznata je otprije te je s ravnateljem razgovarala o tome. Odlučili su vratiti početak radnog vremena na osam sati ujutro umjesto dotadašnjih pola sata ranije, na što su se liječnici također požalili. Međutim, ostali prigovori nisu riješeni zbog čega je ponovno podnesena prijava nezakonitosti organizacije rada i povrede pravila struke, kako konkretno piše u nazivu dokumenta.
– Liječnici odabiru pretrage i naručuju pacijente, a ne ja. Raspored rada vezan je uz bolesnika, a ne zaposlenika jer zdravstvena skrb treba biti osigurana kako treba. Jednom liječniku za pregled treba sat i pol, drugi će reći da to napravi za 20 minuta – komentirala je pojedine točke prijave prof. Štern Padovan dodajući kako liječnik koji je radio do 22 sata ne dolazi na posao ujutro u osam, nego je slobodan 12 sati.
Kako kaže, u pritužbi na rad Zavoda kojim upravlja iskompilirano je štošta, a ona poručuje da joj je jedini cilj biti liječnicom i služiti bolesnicima te da se neće mijenjati.
Inspekcija ne vidi problem
Inspekcija Ministarstva zdravlja postupila je na temelju ove prijave te utvrdila kako nije bilo nikakvih problema u liječenju pacijenata, a zbog ostalih navedenih nedostatka napravit će izvid.
– Opunomoćena odvjetnica djelatnika Kliničkog zavoda za radiologiju KBC-a Zagreb dostavila je 17. studenoga 2014. godine na znanje Povjerenstvu za bolničku djelatnost Hrvatske liječničke komore prijavu o nezakonitosti u radu Zavoda koju su djelatnici uputili inspekcijama Ministarstva zdravlja i Ministarstva rada i mirovinskog sustava. O ovom slučaju članovi Povjerenstva izviješteni su na sjednici 28. studenoga 2014. godine – odgovorili su iz Hrvatske liječničke komore na upit o postupanju po ovoj prijavi.
Trebala je predstojnica svojim primjerom pokazati zaposlenicima kako se radi, lijepo dežuirati jedanput tjedno i napisati 300 nalaza, pa onda očitati preko dana svakih 20 minuta jedan CT, Ovako ona sjedne u šefovsku fiteljicu do 4 popodne potipše par odluka, slika se kraj nalaza za ove novine ode na kongresić i napiše rad dok čeka da njeni radnici izvan svake pameti odrade njeno zalaganje za pacijente.