Srpska napredna stranka

Preokret poslije izbora u Srbiji - i Vučić sumnja u izborne rezultate

Foto: Hina
Preokret poslije izbora u Srbiji - i Vučić sumnja u izborne rezultate
26.04.2016.
u 18:00
Naprednjaci su u utorak popodne priopćili da traže novo prebrojavanje glasova i u uvid u cjelovit birački materijal, samo dan nakon što je oporba formirala svoj pravni tim za analizu izbornog materijala.
Pogledaj originalni članak

Birališta za izvanredne parlamentarne izbore u Srbiji zatvorila su se u nedjelju 24. travnja u 20 sati, ali prebrojavanje glasova još nije okončano, a nakon sumnji oporbe u regularnost, provjeru glasova zatražili su i neslužbeni pobjednici izbora - Srpska napredna stranka (SNS) Aleksandra Vučića.

Naprednjaci su u utorak popodne priopćili da traže novo prebrojavanje glasova i u uvid u cjelovit birački materijal, samo dan nakon što je oporba formirala svoj pravni tim za analizu izbornog materijala.

Vođa SNS-a Aleksandar Vučić potvrdio je ranije danas da će stranka pregledati sav izborni materijal i ponovio tvrdnju da su se nakon zatvaranja birališta "događale pomalo čudne stvari".
Vučić je neizravno optužio oporbu da je pritiscima utjecala na Republičko izborno povjerenstvo u noći nakon zatvaranja birališta.

"Zamislite da sam ja upao u neko povjerenstvo i odjednom promijenjeni rezultati, sve kako su oni htheli", rekao je Vučić, aludirajući na drugačije podatke o strankama koje su prešle izborni prag od onih koje je on prioćio na tiskovnoj konferenciji u sjedištu SNS.

Nakon tih Vučićevih izjava, SNS je danas priopćio da je novoformirani pravni tim te stranke službeno zatražio od republičkih izbornih tijela novo prebrojavanje glasova.

U priopćenju SNS navodi da je  "i na dan izbora, i ranije" upozoravala da postoji utemeljena sumnja da su pojedine partije i grupacije svjesno kršile izborni proces  pritiskom na građane i nadležne institucije, "služeći se protuzakonitim i nedozvoljenim radnjama", priječeći građane "da izraze svoju slobodnu volju i temeljno demokratsko pravo da oni biraju vlast koja će ih predstavljati".

SNS ističe kako "neće dozvoliti da bilo kakvo kršenje izborne volje građana".

Prema posljednjim rezultatima Republičkog izbog povjerenstva na temelju oko 98 posto obrađenih glasova lista Aleksandar Vučić- Srbija pobeduje osvojila je 131 mandat od 250 koliko ih ima Skupština Srbije; Ivica Dacic SPS-JS  – 29 mandta; Vojislav Šešelj i SRS 22.

Lista Za pravednu Srbiju – Demokratske stranke, u kojoj je i Demokratski savez Hrravata Vojvodine (DSHV) 16 mandata, Pokret Dosta je bilo – Saša Radulovic (16), POkret Dveri - DSS (13); koalicija Borisa Tadića, Čedomira Jovanovića i Neada Čanka (SDS-LDP-LSV) 13.

U parlament ulaze i manjninske stranke - Savez vojvodanskih Madara-Ištvan Pastor- 4 mandata; lista Muamer Zukorlic- Bošnjacka demokratska zajednica Sandžaka - 2 mandata; SDA Sandžaka – Dr Sulejman Ugljanin (2); Partija za demokratsko djelovanje – Ardita Sinani- 1 mandat;  Zelena stranka- 1 mandat.

Vođe većine srbijanskih oporbenih partija koje su prešle izborni prag dovode u pitanje regularnost glasovanja i oformit će zajednički pravni tim da ispita zloporabe i analizira cjelokupni izborni materijal, priopćeno je nakon sastanka u sjedištu Demokratske stranke Srbije (DSS).

Nakon što su tijekom izborne noći doveli u sumnju vjerodostojnost podataka o brojanju glasova, vođe koalicija DSS-Dveri, SDS-LSV-LD, DS, te pokrteta Dosta je bilo, istaknule su da njihovi podaci ne dovode u pitanje prelazak izbornog praga i poslije ponoći zatražili provjeru izbornog materijala u Republičkom izbornom povjerenstvu (RIK).

Naveli su da je u izbornom procesu uočeno obilje neregularnosti  i da je to "utjecalo na izražavanje slobodne volje građana".

Rezultati izvanrednih parlamentarnih izbora održanih u nedjelju, po izbornom zakonodavstvu Srbije trebali bi biti službeno objavljeni do četvrtka u 20 sati.

>> Vučiću su odriješene ruke da Srbiju povede na Zapad

MLADI ODLAZE

Nepalci, Filipinci, Egipćani... Strani radnici pohrlili u hrvatski grad. Domaće stanovništvo bježi: 'Zatvorili smo šest škola'

Stanovništvo Vrgorske krajine većinom čine stariji i nemoćni ljudi, dok se mladi, u potrazi za boljim životnim uvjetima, sve češće sele u zapadnoeuropske zemlje ili na obližnju Makarsku rivijeru. Prema popisu stanovništva, grad Vrgorac s 27 mjesnih odbora broji 5.911 stanovnika, no stvarni broj stanovnika na terenu procjenjuje se između 3.500 i 4.000

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 26

CA
Car1994
18:40 26.04.2016.

Ljudi moji, kako god bilo, imaćemo na vlasti čoveka koji je govorio da za jednog Srbina treba sto Muslimana.. Ponižena je i zgažena Srbija u medijskom haosu, manipulaciji i spinovanju.. Želim Vam bolju vladu i bolji život, jer je nama ovde pakleno.. Odgovoran je i za nedela u Hrvatskoj i mi normalni Srbi ne želimo Jugokomunjare na vlasti, već odvojene i Srbiju i Hrvatsku u normalnim odnosima.. Želim u hrvatski Split bez prekih pogleda, ali dok nam je četnik na vlasti, ja razumem ogorčene ovde.. Dođite mi nekad u srpski Novi Sad, susedi. Pozdravljam Vas sve. Vukan

KO
kodamesepita
20:08 26.04.2016.

care ... hvala ti .. ti nam nadu daješ da ima i normalnih Srba !

YN
yes_no
21:45 26.04.2016.

Kako kaže yes_no, Hrvat u kontekstu s četnikom ne ide onako kako se želi plasirati. Dobro se sjećamo pjesmice četničke ''meso, salata, hrvati - klanje''. Gdje li ti studiraš, ili samo prebacuješ skelu s faksa na faks s obzirom na izjave. Tebi i vama u Srbiji Hrvat nije prijatelj i ne može biti dok podržavaš i podržavate zločinačku organizaciju četnici. Tvoja retorika potiče iz SANU projekta, vidimo, ali pročitano već tisuću puta i badava guraš retoriku multikulture i mira koju gura Šešelj i njegovi podanici. Pročitani ste, pročitani.