Previše posla

Preopterećeni specijalisti odlaze u privatne poliklinike i u Sloveniju

Foto: 'Vjeran Zganec Rogulja/Vecernji l'
Preopterećeni specijalisti odlaze u privatne poliklinike i u Sloveniju
11.06.2011.
u 12:26
Problem su oni liječnici koji bez opravdanih razloga šalju pacijente u bolnicu, čak i s uputnicom bez datuma! Sve to pritišće ionako preopterećene bolničke specijaliste koji rade 30 posto iznad norme.
Pogledaj originalni članak

Vodeći liječnici Županijske bolnice Čakovec pobunili su se protiv sve većeg broja pacijenata koje im neselektivno šalju liječnici obiteljske medicine. Od 77.473 pregledana pacijenta na hitnom bolničkom odjelu, čak 28.000 njih nije zahtijevalo nikakvu specijalističku intervenciju!

- Došli su k nama u bolnicu, specijalist ih je pregledao i poslao kući. Nije trebala ni injekcija, niti infuzija, a kamoli neki konkretniji postupak. I liječnici obiteljske medicine i liječnici hitne medicinske pomoći, koji se ubrajaju u primarnu medicinu, šalju nam pacijente koji nisu životno ugroženi, ponekad i bez ikakve najosnovnije obrade. To je kršenje zakona! Dolaze nam i pacijenti s natučenim prstom. Posao specijalista je ili operirati ili poslati ga po gips, a ne propisivati hladne obloge ili lijekove protiv bolova - kaže Renata Čulinović-Čaić, rukovoditeljica hitnog bolničkog prijma. Na javni istup odlučili su se i ravnatelj bolnice Dragutin Kopasić, Miroslav Horvat, rukovoditelj interne, Robert Marčec, rukovoditelj djelatnosti neurologije i Robert Grudić, rukovoditelj kirurgije. - Bolnička poliklinička služba trebala bi služiti za složenije mjere i metode dijagnostike i liječenja. Je li razlog tolikog broja pacijenata koje nam šalju to što primarna zdravstvena zaštita nije dovoljno ekipirana, da nema dijagnostiku ili novca za opremu, jesu li možda liječnici nezainteresirani, je li im lakše i jednostavnije napisati uputnicu i poslati pacijenta u bolnicu, pa tako oprati ruke od odgovornosti? Na ta i druga pitanja trebaju odgovoriti Dom zdravlja i liječnici u primarnoj zaštiti - kaže ravnatelj Kopasić. Iznio je podatke da je 2002. godine u bolnici pregledano 251.503 pacijenata, a prošle godine čak 480.271, što je 91 posto više! Potrošnja lijekova i medicinskog materijala porasla je sa 18,8 na 32,4 milijuna kuna. - Takav pritisak vrlo je teško izdržati i mi smo iscrpili sve mogućnosti - ističe Kopasić. Sve to pritišće ionako preopterećene bolničke specijaliste koji rade 30 posto iznad norme. Ne čudi stoga, dodaje dr. Čulinović-Čaić, što sve više liječnika, pa i iz čakovečke bolnice, odlazi u privatne poliklinike ili u Sloveniju.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.