Finska i njemačka vlada rekle su u ponedjeljak da je istraga u tijeku zbog prerezanog optičkog komunikacijskog kabla koji prolazi dnom Baltičkog mora i povezuje dvije zemlje te su navele zabrinutost za ključnu infrastrukturu. 1200 kilometara optičkog kabla prolazi Baltičkim morem iz Helsinkija, glavnog grada Finske, do njemačke luke Rostock te je moguće da ga je presjekla vanjska sila, objavila je Cinia, finska državna kompanija za kibernetičku sigurnost i telekomunikacijske mreže.
Kable C-Lion1 je prestao s radom nešto iza 2 h, rekla je kompanija. Finsko i njemačko ministarstvo vanjskih poslova u zajedničkom priopćenju izrazili su "duboku zabrinutost" zbog presječenog kabla kao i to da je puna istraga u tijeku. "Naša europska sigurnost nije samo na udaru zbog ruskog agresivnog rata u Ukrajini, no i od hibridnog ratovanja malicioznih aktera", rekli su. "Čuvanje naše zajedničke kritične infrastrukture ključno je za našu sigurnost i otpor naših društava."
Iznenadni prekid rada ukazao je na to da je kabel potpuno presječen vanjskom silom, iako fizička istraga još nije provedena, izjavio je izvršni direktor Cinije, Ari-Jussi Knaapila, na konferenciji za medije. Do štete je došlo u blizini južnog rta švedskog otoka Ölanda, a popravak bi mogao trajati između pet i 15 dana, dodao je.
Cinia je izjavila da surađuje s vlastima na istraživanju incidenta. Švedska javna televizija SVT izvijestila je da švedske vlasti također istražuju oštećenje komunikacijskog kabla između Litve i Švedske, koji se nalazi u blizini presječenog kabla. "Ključno je da se razjasni zašto trenutačno imamo dva kabla u Baltičkom moru koja ne rade", rekao je Carl-Oskar Bohlin, ministar civilne obrane, televiziji SVT.
Švedska vlada nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom. 2023. godine teško je oštećen plinovod i nekoliko telekomunikacijskih kablova koji se pružaju duž Baltičkog mora u incidentu koji je izazvao zabrinutost u regiji. Finska policija koja istražuje slučaj osumnjičila je kineski kontejnerski brod koji je vukao sidro morskim dnom, ali nisu iznijeli je li šteta bila slučajna ili namjerna. 2022. godine raznesen je plinovod Sjeverni tok koji povezuje Rusiju i Njemačku u Baltičkom moru, a taj slučaj njemačke vlasti i dalje istražuju.
Pazi tragedije: hibrid rat Rusa! A kada su Ameri digli Nordstream 1 i 2 u zrak, nikom ništa!!! A taj je bio od ključnog značaja za Njemačku privredu...