NAJSJEVERNIJE NASELJE NA ZEMLJI

Preselila 'na vrh svijeta' i ne misli se vratiti: Šveđanka otkriva kako je živjeti na -30°C i mjesecima u mraku

Foto: Zhao Dingzhe/XINHUA
NORWAY-NY-ALESUND-POLAR DAY-SCENERY
Foto: Zhao Dingzhe/XINHUA
NORWAY-NY-ALESUND-YELLOW RIVER STATION-CHINESE RESEARCHERS
Foto: Zhao Dingzhe/XINHUA
NORWAY-SVALBARD-CHINA-ARCTIC EXPEDITION
Foto: LISI NIESNER/REUTERS
FILE PHOTO: A general view of snowcapped mountains and the Arctic Ocean on the coast of Svalbard near Longyearbyen, Norway,
Foto: Zhao Dingzhe/XINHUA
NORWAY-NY-ALESUND-POLAR DAY-SCENERY
Foto: Jack Hill/NEWS SYNDICATION
Norwegian Territory Svalbard Archipelago
Foto: Zhang Yuliang/XINHUA
NORWAY-SVALBARD-YELLOW RIVER STATION-RESEARCHER
Foto: Zhang Yuliang/XINHUA
NORWAY-SVALBARD-POLAR NIGHT
19.11.2024.
u 10:20
Za sve koji se užasavaju polarnih medvjeda, jednih od najkrvoločnijih sisavaca koji vladaju tim prostorima, Cecelia otkriva da zapravo tim otočjem ne obitavaju. Ipak, opreza nikad dosta
Pogledaj originalni članak

Svalbard, najsjevernije naseljeno otočje na svijetu, pozicionirano je točno na pola puta između Norveške i Sjevernog pola. Ovaj otok uistinu oštrih uvjeta za život nije mjesto na kojem svatko može pronaći svoj dom, ali među rijetkima koji su se u ovo mjesto zaljubili je i švedska autorica Cecilia Blomdahl, koja je i otkrila razloge ovakvog neobičnog i rijetkog poteza.

- Činilo se kao zabavna avantura - otkriva Cecilia za Daily Mail, ono što je u stvarnosti velik izazov: temperature idu i do 30°C ispod ništice, mještani mjesece provode u potpunom mraku, a ponekad dolazi i do brutalnih oluja. Tu su i, naravno, polarni medvjedi. 

- Ljeti sunce ostane iznad horizonta skoro četiri mjeseca. Ovakva ekstremna godišnja doba mogu biti i vrhunac, ali mogu biti i velik izazov - objašnjava nadalje 34-godišnjakinja. Zanimljivost života na Svalbardu je i činjenica što je tlo tamo permafrost, što znači da do nikakve gradnje ne smije doći. Umjesto toga, tamo se koriste stupovi koji se zabijaju u tlo, a kabine su dizajnirane da se što manje topline gubi iznutra. 

- Za one jake snježne oluje imamo i dodatne grijače koji nisu na struju, što nam osigurava toplinu bez obzira na uvjete vani - objašnjava nadalje autorica koja se još 2015. preselila na ovo otočje. Unatoč ovakvim uvjetima, Cecilia otkriva kako zapravo jako voli sezonu kada je i danju mrak, s time da joj je polarna noć od sredine studenog pa do kraja siječnja najdraža. Mještani uživaju pod zvjezdanim nebom na kojem se nerijetko vidi i očaravajuća polarna svjetlost, a brojni svoje vrijeme provode na otvorenom, u prirodi, istražujući je na svojim vozilima dizajniranim za snijeg. 

Za sve koji se užasavaju polarnih medvjeda, jednih od najkrvoločnijih sisavaca koji vladaju tim prostorima, Cecelia otkriva da zapravo tim otočjem ne obitavaju. Međutim, bojazan uvijek postoji pa mještani uvijek sa sobom nose signalne puške i oružja kako bi se obranili u eventualnim susretima. 

- Susreti s polarnim medvjedima su se događali u prošlosti. Protokol nalaže da u takvim situacijama prvo se treba preseliti na sigurno mjesto. Potom pozovete sysselmestra, namjesnika, koji će istjerati medvjeda iz grada zbog sigurnosti svih - objašnjava. 

Brojni će pomisliti kako se građani ''zatvaraju'' u svoje domove i ne izlaze tijekom godine zbog ekstremnih hladnoća. Međutim, to nikako nije istina - brojni su običaji vrlo aktualni u gradu Longyearbyenu, poput ''pozdravljanja sunca'' na stepenicama bolnice gdje sunce prvi puta dotakne tlo nakon duge zimske sezone, a tu su i božićni običaji. Mjesto ima sve za normalan život, od svega ''po jedno'' - jedna trgovina, jedna teretana, jedna knjižnica, jedna benzinska postaja... Otvoren je čak i fakultet. 

- Sve što znam je da volim svoj život ovdje sa svojim dečkom, Christofferom, i našim psom, finskim laponcem, Grimom. U doglednoj budućnosti, vidim se upravo ovdje na Svalbardu - objašnjava.

>> FOTO Pitali smo ChatGPT s kojim će se problemima Hrvatska suočavati 2050. Jedan od njih tek treba doći

Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Zadar: Kišni dan u gradu
Foto: Sasa Miljevic / PIXSELL
Ilustracija nekretnina u Puli
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Na Trgu bana Jelačića prosvjedovali umirovljenici
Foto: Josip Mikacic/PIXSELL
Zagreb: Održan 21. Gerontološki tulum u Parku Josipa Jurja Strossmayera
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Požega: Zbog dugotrajne suše gotovo potpuno presušila rijeka Orljava
Foto: Filip Kos/PIXSELL
Zagreb: Stanovnici Sloboštine opskrbljuju se vodom iz cisterne
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Turisti u Dubrovniku
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Helikopterom hitne medicinske službe dovezen pacijent u Firule
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
25. veljače: Četiri godine od pojave koronavirusa u Hrvatskoj - kako su nam promijenjeni životi
Foto: JOHANNA GERON/REUTERS
European Union leaders informal summit in Brussels

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Moodleen
Moodleen
14:29 19.11.2024.

I tam znaju za ono "što južnije to tužnije".