Zagorsko podzemno blago

Preskupi energenti potaknuli ideju o otvaranju ugljenokopa

Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Ugljen
Foto: Mladen Mandić
Ugljen
22.12.2013.
u 11:32
Zagorje leži na velikim neiskorištenim zalihama ugljena, pa se u A-HSS-u pitaju zašto bi ugljen za Plomin 2 uvozili, kad postoje zalihe u Zagorju i Istri
Pogledaj originalni članak

U vremenima sveopćeg poskupljenja energenata, Zagorci ponovo razmatraju mogućnost aktiviranja svojih rudnika. U drugoj polovici prošlog stoljeća zatvoreni su ugljenokopi u Pregradi, Golubovcu, Konjščini, Krapini, Radoboju, Tugonici, Zajezdi i Špičkovini.

- Danas se potpuno zanemaruje činjenica da je Zagorje, uz Istru, prije 50-ak godina bilo jedno od najbogatijih izvora energije zahvaljujući brojnim ugljenokopima. U tim je rudnicima bilo zaposleno skoro deset tisuća ljudi koji su proizvodili oko milijun tona lignita i mrkog ugljena godišnje.

Rudnici - pokretači razvoja

Ti su rudnici u svojim lokalnim zajednicama bili pokretači gospodarskog i društvenog razvoja i napretka. I jedina termoelektrana u Hrvatskom zagorju, ona u Jertovcu, izgrađena je na energetskoj sirovinskoj bazi ugljenokopa u okolici Konjščine, da bi kasnije poklekla pred plinom - rekao je jučer županijski vijećnik i predsjednik A-HSS-a Stjepan Lojna.

Dodao je kako će svoju inicijativu i plan oživljavanja zagorskih ugljenokopa predočiti i Županiji ne bi li ona nešto nešto poduzela po tom pitanju.

- U Zagorju je osam i pol tisuća nezaposlenih. Kad bi se otvorio samo jedan rudnik u Zagorju, posao bi moglo naći nekoliko stotina radnika. U prilog ovoj ideji ide i činjenica da će i naša najnovija termoelektrana Plomin 2 biti na ugljen. Zašto bi ugljen morali uvoziti, kad imamo tolike zalihe ugljena u Hrvatskom zagorju, Raši i ostalim dijelovima Istre - rekao je Lojna. Alojz Horvat dodao je da u trenutku kada nafta i plin iz dana u dan postaju sve skuplji te se, posebice u domaćinstvima, prelazi na korištenje drvene mase kao izvora energije, treba ponovo razmisliti o ugljenu.

Jeftina zamjena za sve

- Ulaskom Hrvatske u EU i drvo postaje sve skuplje. Za sve siromašnije hrvatsko gospodarstvo i hrvatske potrošače puno jeftiniji ugljen sigurno bi bila dobra zamjena za sve druge energente - rekao je Horvat.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

BI
bigred1
17:22 23.12.2013.

gospon lojna vi ste zaista veliki optimist.koliko bi koštala tona ugljena ručno iskopana? naši ne žele raditi ni u komunalnom a kamoli u rudniku. površinski kop bi se isplatio ali kako bi to uspijevalo u zagorju gdje je svaki pedalj 1 mejaš.

Avatar gladnijura
gladnijura
17:55 27.12.2013.

Te vrste ugljena su beskorisne za moderne termoelektrane.