Dok većina liječnika zagovara odgodu uvođenja smjenskog rada, predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske Radmila Belobrajdić Čahut tvrdi da je on jedino moguć jer će se na taj način voditi računa da prekovremeni rad ne izlazi iz zakonskih okvira od sto osamdeset sati godišnje.
– Netočne su informacije i da je za povećanje mase za prosinačke plaće kriv važeći Kolektivni ugovor, za koji se prije samog potpisivanja Vlade znalo da će zbog povećanja postotaka na uvjete rada od dva do šest posto stajati proračun oko 300 milijuna kuna, ali puno manje od ništetnog Kolektivnog ugovora, koji bi godišnje stajao 860 milijuna kuna. Istina je sljedeća, dežurstvo liječnika u prosincu bilo je organizirano kroz 24 sata, ostvarili su tako od 20 do 56 sati viška, ovisno o broju dežurstava. Budući da im je taj višak sati plaćen kao prekovremeni rad, 50 posto na osnovnu plaću, prema novom Kolektivnom ugovoru, očekivano je porasla masa za prosinačke plaće – objašnjava Belobrajdić Čahut napominjući kako se ta priča ubuduće neće ponoviti, upravo zbog uvođenja smjenskog rada od siječnja 2014. godine.
– Činjenica je da će svaki prekovremeni rad koji je nužan biti plaćen, zato se ne moraju napuštati operacijske sale usred operacije, jer je istekla smjena. Prestanimo bolesnike plašiti lošijom zdravstvenom skrbi, jer ona ne ovisi o smjenskom radu – kazala je Belobrajdić Čahut.
>>Kriza u zdravstvu! Za pregled pacijenta imaju pet minuta!
>>'Halabuku treba dignuti oko smanjenih bolničkih budžeta, a ne smjenskog rada'
Sretnog li zdravstva, navodno će im plaća za siječanj biti isplaćena oko 25. veljače.