KORONA KAOS U NJEMAČKOJ

'Prestanimo više buljiti u broj novozaraženih kao zec u zmiju'

Foto: Frank Rumpenhorst/DPA/PIXSELL
Koronavirus u Njemačkoj
Foto: MATTHIAS RIETSCHEL/REUTERS/PIXSELL
Koronavirus u Njemačkoj
Foto: MATTHIAS RIETSCHEL/REUTERS/PIXSELL
Koronavirus u Njemačkoj
Foto: Sebastian Kahnert/DPA/Pixsell
Dresden, Njemačka
Foto: Sven Hoppe/DPA/PIXSELL
Koronavirus u Njemačkoj
Foto: REUTERS/Pierre Albouy
Otvaranje škola u Njemačkoj
Foto: REUTERS/Pierre Albouy
Otvaranje škola u Njemačkoj
Foto: Reuters/Pixsell
Otvaranje škola u Njemačkoj
Foto: Reuters/Pixsell
Misa Njemačka
Foto: REUTERS
Koronavirus u Njemačkoj
13.10.2020.
u 14:02
Najveću buru, međutim, izazvala je mjera koja se odnosi na zabranu turističkih putovanja za one koji dolaze iz rizičnijih pokrajina po broju zaraženih. Zabrana se može izbjeći samo u slučaju negativnog testa na koronavirus koji ne smije biti stariji od 48 sati.
Pogledaj originalni članak

Drugi val epidemije koronavirusa prisilio je vlasti većine europskih zemalja na donošenje sve strožih mjera u cilju sprečavanja širenja virusa, a tako je i u Njemačkoj, u kojoj situaciju dodatno komplicira činjenica da je donošenje epidemioloških mjera u rukama pojedinih pokrajina, zbog čega se građani teško snalaze u šumi različitih propisa i mjera. Situacija u pogledu epidemioloških mjera razlikuje se od grada do grada.

Dok je u Berlinu od ovog vikenda na snazi zabrana noćnih izlazaka, u Stuttgartu i Kölnu su, primjerice, samo pooštreni propisi u vezi nošenja zaštitnih maski, a ograničena je konzumacija alkohola u javnosti navečer, u skladu s apelom kancelarke Angele Merkel, koja je pozivala na restrikcije u vezi s točenjem alkohola s obzirom na to da je konzumaciju alkohola lako povezati s popuštanjem kočnica i nepoštivanjem epidemioloških mjera.

Udar na hotelijere

Popis njemačkih gradova u kojima je premašen broj od 50 zaraza na 100 tisuća stanovnika u zadnjih tjedan dana sve je duži, no situacija je osobito kritična u Berlinu, gdje je broj zaraženih u četvrti Neukölln prošle subote iznosio 129 na 100 tisuća stanovnika, a u Berlinu Mitte 103. Slično je i u Bremenu, Stuttgartu, Frankfurtu, Hagenu i nizu drugih gradova u kojima je stupanj širenja virusa dosegnuo kritičnu granicu, iako su u većini tih gradova već prije uvedene dodatne epidemiološke mjere.

U Berlinu su, primjerice, ugostiteljski objekti otvoreni samo do 23 sata, a okupljanja su ograničena na najviše deset ljudi, a ponekad to ograničenje vrijedi i za privatna okupljanja. Najveću buru, međutim, izazvala je mjera koja se odnosi na zabranu turističkih putovanja za one koji dolaze iz rizičnijih pokrajina po broju zaraženih. Zabrana se može izbjeći samo u slučaju negativnog testa na koronavirus koji ne smije biti stariji od 48 sati.

Više njemačkih pokrajina uvelo je obvezu predočenja negativnog testa za putnike iz rizičnijih pokrajina i oni se bez negativnog testa više neće moći prijaviti u hotelu, što je izazvalo brojne kritike, premda kancelarka Merkel poziva veće njemačke gradove na donošenje dodatnih mjera za ograničavanje širenja koronavirusa, s obzirom na to da se virus nezaustavljivo širi upravo u urbanim središtima, objašnjavajući da bi u protivnom, ako se ne zaoštre mjere na područjima gdje se virus snažno širi, mogli izgubiti nadzor nad virusom. Međutim, problem je što se to pravilo različito primjenjuje u različitim pokrajinama. Mjera je, primjerice, na snazi u Bavarskoj, jednoj od turistički najatraktivnijih njemačkih regija, dok su četiri od pet najvećih njemačkih gradova, Berlin, München, Köln i Frankfurt, označeni kao rizične zone.

Ta je odluka naišla na oštru reakciju Udruženja njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) i njemačkog Udruženja hotelijera i ugostitelja, s obzirom na to da zabrana smještaja za goste koji dolaze s rizičnih područja unutar Njemačke osobito pogađa te gospodarske sektore, a već je najavljen niz tužbi protiv ove mjere. Olaf Lücke, direktor Udruženja hotelijera i ugostitelja Brandenburga, pokrajine koja okružuje Berlin i koja ovisi o gostima iz metropole, poručuje kako je potpuno besmisleno dopuštati slavlja preko dana, primjerice svadbe, a onda zabranjivati ljudima ostanak u hotelu preko noći. Dr. Andreas Gassen, predsjednik Udruženje statutarnih liječnika zdravstvenog osiguranja, žestoko kritizira ovu odluku njemačkih vlasti.

– Unutarnjemačka putovanja su pseudo opasnost. Ova regulativna mahnitost je kontraproduktivna – oštar je prema vlastima liječnik Gassen.

“Lažni alarm”

Njemačka trenutačno ima manje od 5000 novozaraženih dnevno na svojih 83 milijuna stanovnika (to je kao da Hrvatska ima 260 zaraženih dnevno.

– Moramo prestati buljiti u broj novih zaraza poput zeca u zmiju, to stvara lažni alarm – kaže Gassen.

– Ni 10.000 infekcija dnevno ne bi predstavljalo dramu ako samo jedan od tisuću ozbiljno oboli, kao što trenutačno slučaj – zaključuje dr. Gassen.

VIDEO: Mogu li se simptomi koronavirusa pojaviti i odmah nestati?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 25

DU
Deleted user
12:49 13.10.2020.

" Ni 10.000 infekcija dnevno ne bi predstavljalo dramu ako samo jedan od tisuću ozbiljno oboli, kao što trenutačno slučaj – zaključuje dr. Gassen." Sve jasno koronaši??? Jedan na 10.000!!!

GE
genadij
17:00 13.10.2020.

covid 19 je inteligentno smišljen alat da se ljude sve više stavlja pod kontrolu. Strah od bolesti je u svakoga prirodan. Virus će uvijek postojati i NE - ne misle stati sa terorom, misle pojačavat gas.

SC
schwertransport
12:12 13.10.2020.

Evo prestao sam!