– Recite mi što da radim? Evo, čep su mi stavili, a u kući je nas 10, imamo osmero djece. Kako da objasnim mojoj Kati i drugoj djeci da se moraju umivati u lavoru? Danas im je to zabavno, smiju se. Kažem im, ovako je vaš tata 20 godina imao vodu iz lavora. Ali što će biti sutra, kad im dosadi, te me upitaju zašto još nemamo vode? Kako će u školu, što ako se razbole? Bojim se da ću napraviti neku glupost. Voda se mora plaćati, ali kako od 2500 kuna? – vidno uznemiren u dvorište svoje kuće u Kistanjama uvodi nas Ivan Golomeić, doseljenik iz Janjeva na Kosovu.
I Golomeići su među 50-ak obitelji kojima je lokalno vodovodno poduzeće zatvorilo dovod pitke vode, a neki je nisu plaćali u posljednje četiri godine. No, to je samo bila kap koja je prelila čašu i izazvala bujicu nezadovoljstva, ogorčenosti i ojađenosti među doseljenicima koji su se potkraj devedesetih godina prošlog stoljeća, na poziv tadašnjeg hrvatskog vrha, preselili iz Janjeva u Kistanje.
Dočekalo ih je novosagrađeno Novo naselje sa 120 grubo izgrađenih Radićevih kuća i pregršt obećanja o boljitku. No danas se doseljenici osjećaju prevarenima. Da nije okretnosti i ljetne trgovine po štandovima duž obale, većina ih ne bi opstala te preživjela od socijalne pomoći. U Kistanjama posla nema, stočarstvom i poljoprivredom se ne mogu baviti jer nemaju zemlje.
Zbog nebrige lokalne vlasti osjećaju se kao u logoru bez žice, kaže mještanka Terezija. Ni Novo naselje danas ne izgleda drukčije, osim nekoliko kuća čiji su vlasnici uredili fasade i okućnice. No, oko pravilnih nizova kuća i dalje je makadam i prašnjavi šljunak, a za kišnog vremena sve se pretvori u kaljužu. – Boli nas kad čujemo da su Janjevci lijeni, neće raditi, imaju puno djece, prljavi su, bave se švercom. Ovo je radišan, pobožan i marljiv narod, mnogi su prošli brojne nedaće. Trebaju nam samo normalni životni uvjeti. Da nam se djeca ne guše u prašini i da kubik vode sirotinji ne naplaćuju 12 kuna. Za koru kruha ne prosimo, mi smo snalažljivi – kaže Roko Palić, glava šesteročlane obitelji, koji u znak prosvjeda zbog ignoriranja općinske vlasti štrajka glađu.
Prevareni smo – živimo kao u logoru, ali bez žice
Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi
No, kao i u svemu drugome, i među horoskopskim znakovima postoje oni koji se smatraju ‘dobrim’ i oni koji nose reputaciju ‘loših’ ili ‘pokvarenih’. Evo koji su to horoskopski znakovi na glasu kao najpokvareniji i zašto
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Smrznute ptice padale su s neba, drveće je pucalo od mraza, a stotine tisuća ljudi je umrlo: Nitko ne zna zašto
Čak su i mediteranske luke poput Marseillea bile okovane ledom. Drveće je pucalo od mraza, a crkvena zvona su se lomila. Seljaci su pronalazili svoje kokoši smrznute na granama gdje su spavale
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
\"osmero djece\" Svaka cast. Al kako ih hrani ?