varaždinski inovator

Pri izlijetanju vlaka napravio bih više no dvadesetorica radnika

Foto: MARKO JURINEC / PIXSELL
Pri izlijetanju vlaka napravio bih više no dvadesetorica radnika
13.11.2010.
u 08:00
Vladimir Starej iz Kućana Gornjeg izumio je ultraelektrodu. Koristi je jedan čovjek, ne treba struju, a reže sve - kamen, armirani beton, aluminij...
Pogledaj originalni članak

Kad bi vlak iskočio i trebalo bi rezati tračnice, ja bih sa svojom ultraelektrodom napravio više nego 20 radnika s velikim bocama i autogenim rezanjem! - tvrdi Vladimir Starej, vlasnik strojobravarske radionice iz Kućana Gornjeg. Dobar dio radnog vijeka proveo je u stranim korporacijama. Vrativši se u Varaždin, svoju tvrtku, ali i tržište obogaćuje vlastitim izumima te je član Društva inovatora Varaždinske županije.

Najnoviji u nizu izuma, ultraelektrodu, predstavio je članovima Javne vatrogasne postrojbe Varaždin. Pred njima u tren oka izrezao je željeznu šipku debelu 32 milimetra, aluminij i armirani beton.

- Ultraelektroda zamjenjuje tri aparata. Autogeno i plazma varenje te dijamantnu ploču. Koristi se za grubo rezanje. Osim u nesrećama, može koristiti u škveru, kad stigne pošiljka čelika u buntovima, mogu se razrezati za 20 do 30 minuta. Pogodna je za demontažu pogona. Reže sve, željezo, prokron, beton, mramor. Radi i pod vodom – objašnjava Starej.

Sam aparat malen je i "priručan". Sastoji se od male boce s kisikom, crijeva i manometra koji regulira pritisak kisika te ga pušta u ultraelektrodu. Tako ju je Starej nazvao, iako nema veze sa strujom. Riječ je o cijevi punjenoj specijalnim legurama, čiji je omjer, naravno, "tajna kuće". U ultraelektrodu pusti se kisik i plamenom se aktivira (može običnim zapaljenim papirom). Usmjeri se u željeni materijal i tali ga – reže ili buši.

- Na našem tržištu ne postoji ništa slično. Na zapadu, koristi se donekle sličan američki proizvod, no njihov razvija dvostruko nižu temperaturu od mojega – kaže Starej. Najveća je prednost inovacije to što je lako prenosiva i dovoljan je samo jedan čovjek. Također, ne treba izvor struje.

Ultraelektrodu Starej proizvodi sam. Gotovo sve legure pribavlja u Hrvatskoj. No te legure nisu jeftine.

- Dosta je skupo. Kad bi došla veća narudžba mogao bih ih izraditi za oko 9 000 kuna. Više sam orijentiran na zapadna tržišta. No naši će vatrogasci vjerojatno trebati to kad uđemo u Europsku uniju – kaže Starej.

Na tržištu se od prije nalazi i njegov "univerzalni aparat za rezanje i bušenje", čiji je patent prodao Talijanima. Riječ je o elektrodi dugačkoj dva metra i većoj boci. Time ne može upravljati jedan čovjek.

- Koristili smo ga, na primjer, kad bi netko kupio dva stana i poželio ih spojiti. Jednostavno izrežem prolaz. Koristi ga i ljevaonica – kaže.

Trenutno razvija projekt vjetroelektrane.

- Ne mogu pronaći investitora. Ljudi kao da se boje inovacija. Strane tvrtke u kojima sam radio snažne su upravo zato jer koriste inovacije – kaže. Vjetroelektrana bi mogla biti i na području Varaždina, a najbolje bi "sjela" na Aquacity".

- Inovator ima dovoljno hrabrosti da sumnja u postojeće i dovoljno smjelosti da istražuje nepoznato – dodaje Josip Kužir, predsjednik Društva inovatora Varaždinske županije, osnovanog 1984. godine, tada u zajednici s Međimurcima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.