Sjećajući se hrabro poginulih heroja Domovinskog rata, građani Republike Hrvatske pripremaju se za obilježavanje Dana Sjećanja na žrtve Domovinskog rata te Dana Sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Među brojnim pričama iz povijesti ratnih godina, ističe se i priča o Miroslavu Gudelju Velagi, hrabrom branitelju iz 1. gardijske brigade Tigrovi. Rođen 6. srpnja 1970. u Imotskom u siromašnoj, težačkoj obitelji koja se sastojala od majke i oca i četiri brata, Mladen, Josip, Ivan i najmlađi Miroslav. Završio je srednju školu u Imotskom, a potom je upisao Pravni fakultet u Zagrebu. Nedugo nakon započinje Domovinski rat, a Miroslav se pridružuje Tigrovima, piše Dalmacija danas.
Njegova sudbina isprepletena je s domoljubljem, a o njegovim ratnim danima svjedoči i zbirka pjesama "Otvorenim očima promatram svijet: Ispovijest boema," koju je njegov rođak Ranko Lozo nedavno predstavio javnosti. Miroslav Gudelj Velaga, poznat i kao Migi, sudjelovao je u ključnim bitkama, uključujući Hrvatsku Kostajnicu, Vukovar te tragičnu bitku kod Šarengrada gdje je izgubio život 4. listopada 1991. godine. Njegova hrabrost i predanost domovini odražavaju se u pjesmama koje je tijekom ratnih dana bilježio u svojoj bilježnici.
Njegov rođak Ranko Lozo, također pripadnik 4. gardijske brigade, pronašao je Miroslavove pjesme u obiteljskom domu, odlučivši podijeliti s javnošću tu dragocjenu ostavštinu. Zbirka će se, sukladno odluci Udruge veterana 4. gardijske brigade, dijeliti besplatno, jer, kako ističe Lozo, na nju se ne može staviti cijena. Lozo opisuje ratne dane Miroslava i ističe njegovu hrabrost i posvećenost obrani domovine. "Proveo je 48 sati u rovu visine 70 centimetara, a njegova sudbina zapečatila se 4. listopada 1991. u bitci kod Šarengrada," riječi su koje odjekuju tugom i ponosom.
Nedugo nakon smrti Miroslava, obitelj je suočena s teškim gubicima, a posljednji živući brat Ivan stradao je tragičnom smrću, samoubojstvom ručnom granatom. Hrvatska književnica Nevenka Nekić, koja je priredila zbirku, naziva Miroslava 'građaninom svijeta' te naglašava njegovu borbu za ideale slobode i ljubavi prema domovini. Knjiga nosi naziv "Otvorenim očima promatram svijet: Ispovijest boema" kao posvetu poletnoj mladosti, otvorenom srcu te predanosti domovini.
POVEZANI ČLANCI:
"Miroslav je zaslužio da izdavači budu upravo Prva i Četvrta brigada, najjače brigade koje su mu fizički i krvlju pripadale", rekao je Lozo, ponosan na svog rođaka i suborca. Miroslav Gudelj Velaga proglašen je herojem Domovinskog rata, ostavljajući iza sebe ne samo sjećanje na hrabrog borca već i bogatu umjetničku baštinu. Njegove pjesme, pronađene u džepu maskirne uniforme, svjedoče o duhu mladosti, težnjama i žrtvama koje su nosili on i njegovi suborci.
Ova zbirka pjesama postaje svjetionik u sjećanju na hrabre branitelje, podsjećajući nas na cijenu slobode koju su platili, a njezina besplatna distribucija postavlja je kao trajan podsjetnik na hrabrost i žrtvu tih junaka.
Pismo bratu u Poljica
U nastavku donosimo posljednju pjesmu Miroslava Gudelja Veluge, "Pismo bratu u Poljica"
I dok ruka pušku steže
suza suzom oko guši
nema praga što me veže
snovi teški sve se ruši
obiša sam mnoga vrata
nemam kud a moram proći
u Poljica moga brata
ovo pismo mora doći
ne tuguj mi moj Ivane
moj Josipe još nas ima
ne tuguj mi moj Mladene
ja ostavljam zavjet svi, a
i dok padam ja se dižem
u pomoć vas moram zvati
uvijek prvog drugi stiže
gdje će zadnji život dati
ne tuguj mi moj Ivane
Hrvatska je naša nada
idi dalje liječi rane
evo Hrvat za dom pada
VIDEO Program u dvorištu vukovarske bolnice u sklopu Dana pada Vukovara
Još jedna Imotska suza pala je na ranjeno Hrvatsko tlo. Viteže moj.. počivaj u miru!