Predstavnici mliječne industrije na zagrebačkom Trgu bana Jelačića obilježili su Svjetski dan školskog mlijeka, no s lancima oko vrata i transparentima uzvratili su im predstavnici udruge Prijatelji životinja uz poruku “Čaša mlijeka – čaša puna patnje”, čime su htjeli upozoriti na patnju krava i telića u mliječnoj industriji te na neprirodnost i suvišnost konzumacije životinjskoga mlijeka.
– Mliječna industrija kravlje mlijeko predstavlja kao “najsavršeniju prirodnu hranu”. I ono to uistinu jest – za teliće. Konzumiranje mlijeka druge vrste potpuno je neprirodno jer majke različitih vrsta sisavaca proizvode mlijeko prilagođeno upravo mladunčadi svoje vrste do prelaska na krutu hranu. Čovjek je jedina vrsta koja pije mlijeko druge vrste i jedina vrsta koja pije mlijeko u odrasloj dobi. Mlijeko ne “proizvode” sretne i zdrave kravice u pratnji spokojnih telića.
– Da bi nastalo mlijeko, krave se svake godine siluju kako bi zatrudnjele postupkom umjetnog osjemenjivanja – smatraju Prijatelji životinja i preporučuju upotrebu mlijeka biljnog podrijetla.
Predsjedniku Hrvatskog saveza proizvođača mlijeka Igoru Rešetaru ovakvi su stavovi posve neprihvatljivi i gotovo neshvatljivi.
– Dobro se zna da smo svi odrasli na mlijeku. Mlijeko je jedna od osnovnih prehrambenih namirnica bez koje je nezamisliv razvoj djece. O tome zašto je mlijeko zdravo govore svi prehrambeni znanstvenici na svijetu – kaže Igor Rešetar te ističe da u Hrvatskoj krave hrane na najprirodniji način.
Prijatelji životinja: Krave pate, siluju ih da biste vi pili mlijeko
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Bosanski slavni glumac kao dijete radio je na groblju, a težak život odredio je njegov put
Danas je njegov 50. rođendan, a mi smo se prisjetili zanimljivih anegdota iz života Enisa Bešlagića
Gorani doživjeli hladan tuš. Svi projekti su im završili na rezervnoj listi: 'Mi nemamo vremena kao ostali'
Nijedan od šest goranskih turističkih projekata nije prošao na natječaju za potpuno financiranje nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a da stvar bude gora, bez europskog novca bili su ostali i prije četiri godine
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Čak i da mlijeko nije zdravo, u što sumnjam, šta je sa stotinama drugih proizvoda koji bi bez mlijeka bili nezamislivi?! Hoće li mi netko od tih prijatelja životinja reći da nikad nisu pojeli sladoled kod Vinceka ili kupili neki Ledov sladoled u dućanu? Nikad nisu jeli pizzu koja je na sebi imala sira? A štrukle? A desetke vrsta jogurta? A čokoladu? A 100+ vrsta raznih sviježih i suhih sireva? A stotine vrsta torti i kolača? Nemoj te me zaje...