I ovih blagdana zbog straha od pucnjave bježali su kućni ljubimci. I dok su neki imali sreće pa su brzo vraćeni svojim kućama, potraga za nekima od njih još traje. A kako je tek onima koji žive na ulicama, koji ne mogu pronaći neki sigurni kut u svom domu jer ga nemaju, kako je tek pticama. Kako je bolesnim i starim životinjama, kojima blagdanska pucnjava još više smeta. O tome ljubitelji pirotehnike ne razmišljaju, a Prijatelji životinja predlažu kompromisno rješenje – traže zabranu korištenja petardi. Na njihovim stranicama možete potpisati i peticiju za zabranu petardi.
U popratnom tekstu napisali su:
Svake godine u ludovanju s petardama ozlijede se deseci ljudi, od čega neki i teže, a oštete se i neki objekti. Niti životinje nisu pošteđene novogodišnjeg ludila. Buka pucanja prestravljuje pse, mačke, ptice i druge kućne i gradske životinje koje proživljavaju strah i traumu, a one koje se nađu u neposrednoj blizini eksplozivnog sredstva mogu biti i povrijeđene. Osim opasnosti od izravnog ozljeđivanja petardom, velika razina buke može oštetiti i njihov znatno osjetljiviji sluh od ljudskoga te izazvati psihički šok ili srčani udar. Mnoge životinje u panici bježe iz dvorišta, pokušavajući se zaštititi od buke nastale eksplozijama. Stoga bi izmjena Zakona o eksplozivnim tvarima pridonijela smanjenju buke, kao i smanjenju stradavanja ljudi i životinja, ako bi korištenje petardi i drugih eksplozivnih sredstava II. i III. razreda bilo zabranjeno i u vrijeme od 27. prosinca do 1. siječnja. Doček Nove godine i dalje bi se obilježavao javnim vatrometima i pirotehničkim sredstvima I. razreda. Pritom mogućnost zabava sigurno ne bi izostala, a povećala bi se sigurnost građana i životinja te smanjila buka.
Ovakve zabrane na snazi su u Torinu, Milanu, Veneciji, Modeni, Teramu, odnosno u više od 850 talijanskih gradova i općina. U njima je od 2011. zabranjeno za vrijeme Nove godine pucati petardama, a kazne za prekršitelje su od 25 do 500 eura.
Podržavam...