BORBA U ROVOVIMA

Prije 100 godina: Bitka koja je odlučila rasplet 1. svjetskog rata

Foto: Reuters/Pixsell
Theresa May
Foto: Reuters/Pixsell
Theresa May
08.08.2018.
u 19:32
Velika Britanija i Francuska obilježile su u utorak 100. godišnjicu bitke kod Amiensa koja im je otvorila put prema pobjedi u Prvom svjetskom ratu
Pogledaj originalni članak

Velika Britanija i Francuska obilježile su u utorak 100. godišnjicu bitke kod Amiensa koja im je otvorila put prema pobjedi u Prvom svjetskom ratu, na svečanosti u gotičkoj katedrali u tom gradu na sjeveru Francuske.

Britanska premijerka Theresa May i vojni časnici pročitali su pisma i pjesme boraca iz te bitke na koju se često zaboravlja, a koja je borbe izvela iz rovova i otvorila put potpisivanju primirja 100 dana poslije.

"Amiens je bio simboličan za 'Entente Cordiale' (Srdačni sporazum), suradnju bez koje bi pobjeda bila nemoguća", rekao je princ William.

"Danas se vraćamo da naučimo više o iskustvu onih koji su u tome sudjelovali tijekom povijesnog ljeta 1918., kako bi odali počast palim žrtvama svih nacija, prisjetili se svih onih koji su sudjelovali u tom velikom pothvatu i proslavili prijateljske veze koje povezuju naše nacije."

Svečanosti su nazočili potomci vojnika koji su se borili u toj bitki zajedno s dužnosnicima iz Francuske, Kanade, Australije, Irske i SAD-a.

May je pročitala izvadak iz ratnih memoara tadašnjeg britanskog premijera, Davida Lloyda Georgea, u kojem se on prisjeća da "ni sama britanska vojska nije shvatila razmjere i značenje trijumfa koji su tog dana postigli".

Bitka je počela u 4,20 sati ujutro 8. kolovoza 1918., kada je 900 savezničkih topova otvorilo vatru u iznenadnom napadu na njemačke snage.

Savezničke snage napredovale su u jednom danu gotovo 13 kilometara, zaplijenile 450 topova i zarobile 12.000 njemačkih vojnika, što je bilo veliko postignuće u ratu koji su do tada obilježavali minimalni pomaci i rovovski status quo.

Savezničke snage izgubile su u trodnevnoj bitki 19.000 vojnika, dok je među Nijemcima bilo 27.000 ubijenih i ozlijeđenih.

Njemački general Erich Ludendorff rekao je tada da je ta bitka bila "crni dan za njemačku vojsku".

U ofenzivi je sudjelovalo gotovo 100.000 australskih, britanskih, kanadskih i francuskih vojnika.

>> Poznati Hrvati koji javno svjedoče vjeru

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 20

ZV
Zvjerko
21:48 08.08.2018.

...Jer su se carevi igrali rata... (Đorđe Balašević)

TO
Tom99
21:22 08.08.2018.

Englezi, Njemci , Francuzi , ljudsko prokletstvo . 3000 godina su samo vodili ratove. Jedni protiv drugih ili sami protiv sebe. Divlji narodi.

Avatar nekakav
nekakav
07:53 09.08.2018.

1. svj. rat je odlučen oktobarskom evolucijom i egzekucijom cara. tim činom nestali su i poništeni svi ugovori ruskog carstva za englezima i francuzima, rusija nazadovala, a u europi pobijedili neki koji nisu trebali. da toga nije bilo, ne bi turska gospodarila bosporom i dardanelima, već rusija. sami izvedite zaključak.