Licitarom po svijetu

Prije nego je postao gradonačelnik posjetio je Sjevernu Koreju: 'Gotovo sam na štakama otišao u Pjongjang, iskočilo mi koljeno na svadbi'

Foto: Privatni album
Foto: Privatni album
Foto: Privatni album
Foto: Privatni album
07.10.2022.
u 21:54
Gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić izdao je knjigu o avanturama u Sjevernoj Koreji, Jordanu, Černobilu, Emiratima, Kubi...
Pogledaj originalni članak

Današnji gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić (31) jedan je od rijetkih gradonačelnika u svijetju koji su bili u zemlji u kojoj glava doslovce pada ako se gleda televizijski program susjednih zemalja. Ode glava i ako se sluša strana glazba, ako se telefonom zove u susjednu Južnu Koreju, surfa internetom pa čak i ako se putuje preko granice. Golišave fotografije da i ne spominjemo. Za sve to kazna je javno smaknuće. U svojoj prvoj putopisnoj knjizi "Licitarom po svijetu" Šimunić opisuje avanture iz jordanskoga grada Amana, ukrajinskih gradova Pripjata i Černobila, kubanskog Vinalesa, kineskog Xi'ana i Šangaja, s planine Jebel Jais u Emiratima...

Policajci i promet kojeg nema

U Zagorju, u svom Oroslavju, prepričao nam je priče iz Pjongjanga, Pyongsonga i Kaesonga, gradova iz Sjeverne Koreje, u kojoj je bio dvije godine prije nego što je osvojio gradonačelnički mandat.

– Gotovo sam na štakama 2019. otišao u Pjongjang, iskočilo mi je koljeno od plesa na svadbi prijatelja Filipa, pa sam se tjednima liječio ne bih li se na vrijeme oporavio. Svi su bolesnici tada na terapiji u Stubičkim toplicama znali zašto se žurim s oporavkom, da idem u Sjevernu Koreju. Bez štaka sam prvi put pokušao hodati u četvrtak, a let u Peking pa iz njega u Pjongjang bio je u subotu – priča Šimunić.

Što se prvo događa pri ulasku u Sjevernu Koreju?

– Sletjeli smo na aerodrom u Sunanu, to je kvart u Pjongjangu. Spuštamo se stubama i vidimo odjednom dolje više ljudi nego što je nas putnika. Osiguranje, zaštitari, vojnici s naoružanjem. Nije bilo ugodno. Samo nam je bilo na pameti da ne smije ništa krenuti krivo pri kontroli. A može sve. Ne smijete imati nikakva religijska obilježja, ništa što bi ismijavalo Velikog vođu, na sve se gleda.

Jesu li oni i dalje uvjereni da su osvojili Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričkoj Republici 2010.?

– Jesu. Zabili su gol u prvoj utakmici protiv Brazila, no to su predstavili kao gol koji im je donio titulu svjetskih prvaka. Imam tu doma u Oroslavju i razglednice koje govore o njihovoj tituli svjetskih nogometnih prvaka. Kad bi netko Sjevernokorejcima rekao da su zapravo Španjolci golom Andrésa Inieste izborili naslov, ne znam što bi se dogodilo.

Foto: Privatni album

 

Tko su vam bili vodiči?

– Na nas šest putnika bilo je sedam vodiča. Neki su kupovali alkohol, čokolade i cigarete ne bi li tako podmitili druge vodiče, a na brifingu su nam sjevernokorejski vodiči rekli: "Dajte nam putovnice, budete li dobri, vratit ćemo vam ih!". Nikome više nije bilo do šale. Zgodno je i da se godine tamo računaju od rođenja Velikog vođe, Kim Il-sunga, pa je trenutačno tamo 110. godina.

Kako je na ulicama?

– U Kaesongu na ulicama svira glazba preko zvučnika. Raskrižja su prazna, ali na svakom stoje prometni policajci koji reguliraju promet. Možda prođe jedan automobil u satu, ali oni su tamo. Svi su na biciklima.

Druže li se navečer?

– Bili smo u jednom baru, u koji stane 500 ljudi. Ondje možete naručiti samo jedno piće. A kad ga popijete, idete van i ulaze drugi.

Svirao na sprovodima

Odakle vam novac za putovanja?

– Ne trebate biti milijunaš da biste putovali svijetom, već samo trebate dobro planirati. Recimo, za put u Jordan platio sam povratnu avionsku kartu Budimpešta - Amman 50 eura. To je pola rezervoara goriva za prosječni automobil. Štedio sam uvijek za putovanja. Svirao alt-saksofon na sprovodima u Oroslavju i okolici, radio kao tehničar HT-a, prije toga prao suđe i pekao pizze u razvikanoj pizzeriji Oro-Goro. Pa i gazdarica Mare bi, znajući da idem nekamo na put, znala na plaću dodati koju kunu i reći mi "Neka ti se nađe".

Što vas je još impresioniralo?

– Tišina u Černobilu. Izuzetno "glasna" tišina. Poremetio ju je prijatelj Šaban koji je ispod vrtuljka u Pripjatu zaprosio djevojku Petru. Nije smio kleknuti jer je tlo radioaktivno. 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.