Malo je onih u Hrvatskoj koji prije točno dvije godine, u 12.19 sati, nisu osjetili potres. Od Slavonije, do Dalmacije, potres je prestrašio sve, no najveći strah osjetili su oni koji i danas žive s posljedicama tog razornog podrhtavanja tla, stanovnici Banovine...
Prije točno dvije godine, u 12.19 sati Sisačko-moslavačku županiju pogodio je snažan potres magnitude 6,2 prema Richteru koji je odnio osam života, a šteta koja je tada nastala, do danas nije u potpunosti sanirana. Potres je imao epicentar pet kilometra jugozapadno od Petrinje, a osjetio se u gotovo cijeloj Hrvatskoj. Potres se, osim u cijeloj Hrvatskoj, osjetio i u dijelovima Austrije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Češke, Italije, Mađarske, Njemačke, Rumunjske, Slovačke, Slovenije i Srbije. Epicentar potresa bio je u Strašniku, a dubina potresa iznosila je 10 km.
Nakon tog potresa uslijedilo je mnoštvo slabijih potresa, a do 18:00 sati bilo je još 16 potresa magnituda većih ili jednakih 3.0. Dan ranije, 28. prosinca 2020 godine zabilježen je također snažan potres kod Petrinje magnitude 5,0 prema Richteru.
VIDEO Srušene kuće u Petrinji nakon potresa
U Majskim Poljanama kod Gline poginulo je petero osoba, u Petrinji je smrtno stradala 13-godišnjakinja Laura Cvijić, najmlađa žrtva potresa na Baniji, a jedna osoba poginula je u Žažini. Među žrtvama je žena koja je ozljedama zadobivenima u potresu podlegla u ožujku 2021. U potresu je ozlijeđeno 28 osoba. Još dvoje građana poginulo je u raščišćavanju ruševina od potresa, pokazuju podaci Civilne zaštite.
Na terenu je u trenucima najveće potrebe, bilo 800 vatrogasaca, 450 pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja, 590 djelatnika i volontera Hrvatskog Crvenog križa, vojska, policija, državna intervencijska postrojba, ali i 300 građevinskih stručnjaka Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo.
Osim hitnih službi koje su pomagale stanovnicima Banovine, veliko srce ponovno su pokazali građani cijele Hrvatske. Donacije su se prikupljale u cijeloj zemlji, a brojni su građani sami odlazili na područje Banovine i pomagali unesrećenim stanovnicima.
VIDEO Naš reporter Danijel Prerad u trenutku potresa našao se u epicentru u Strašniku
Obnove nema, šlamperaj i nesposobnost, donacije nestale, evropska sredstva namijenjena obnovi će se morati vratiti... korupcija na zavidnom nivou.