Prije ulaska u Sikstinsku kapelu s Michelangelovim freskama svi posjetitelji morat će proći kroz usisavač koji će im usisati prašinu s odjeće, ohladiti tijela i očistiti cipele. Jedino će se tako moći sačuvati freske na kojima je Michelangelo opisao stvaranje i smak svijeta. Direktor Vatikanskih muzeja Antonio Paolucci (73) opisao je koji će se radovi provesti tijekom 2013. godine kako bi se u prostorijama poboljšali uvjeti za slike i freske, ali i za posjetitelje. Bit će otvorena nova fototeka s milijun slika, obnovit će se osvjetljenje i klimatizacija, a prije ulaska u Sikstinsku kapelu posjetitelji će morati proći kroz prostoriju dugu oko 100 metara u kojoj
će biti \"očišćeni“ od prljavštine.
Na podu te prostorije bit će tepih koji će ujedno čistiti cipele, na zidovima će biti rupice usisavači koje će usisavati prašinu s odjeće i istodobno hladiti ljudsko tijelo kako bi se spustila tjelesna temperatura i otklonila vlažnost. Naime, prašina, visoka temperatura, vlaga i ugljikov dioksid najveći su neprijatelji slika i fresaka, objašnjava Antonio Paolucci koji je direktorom Vatikanskih muzeja postao 2007. godine. On kaže da će svi projekti obnove biti zaključeni do konca 2013. godine jer „novca ima, a radovi su u dobroj fazi“.
Prije ulaska u Sikstinsku kapelu posjetitelji će moći doznati sve o njoj uz pomoć \"virtualnog posjeta“. U posebnoj prostoriji posjetitelj će, kao u filmskoj dvorani, sjedeći u stolici moći na ekranu gledati i na svim jezicima čuti objašnjenja Michelangelovih fresaka. Tako, kada uđu u Sikstinsku kapelu, već će znati sve o Sudnjem danu i ostalim Michelangelovim slikama kao i freskama drugih čuvenih umjetnika koji su oslikali kapelu u kojoj se biraju pape. Sikstinska kapela je, zapravo, sažetak kršćanske teologije, mjesto velikih liturgija i konklava, premda se razgledava na koncu posjeta Vatikanskim muzejima i njihov je dio. Virtualna šetnja posjetitelja će pripremiti za pravi susret sa Sikstinskom kapelom, odnosno neće biti zamjena obilaska toga svetog mjesta.
Zanimljivo je i to što će se u Vatikanskim muzejima otvoriti i prostor za fotografije. Odmah pokraj ulaska u Muzeje pripremljen je prostor od oko 2000 četvornih metara za fototeku. Dakle, osim slika velikih umjetnika, sada će se moći vidjeti i fotografije.
No predviđene su i druge inicijative, kao što su međunarodna savjetovanja, posebni obilasci za djecu, seminari za nastavnike kako bi školskoj djeci približili umjetnost i muzeje, poboljšanje uvjeta obilaska za invalide itd. Muzeji bi trebali biti mjesta za civiliziranje građana, drži Paolucci parafrazirajući Napoleonovu izreku kako bi muzeji, biblioteke i škole trebale pretvarati rulju (plebe) u građane (cives). Odnosno, muzeji ne bi trebali zabavljati, kako se u posljednje vrijeme mislilo, već bi trebali kulturno obogaćivati ljude.
Gluposti, trebali su napraviti kopiju te kapele sa kopiranim slikama