Generički su lijekovi u posljednjih pet godina smanjili troškove zdravstvenih sustava u Europi za 41%, dok su istodobno povećali dostupnost terapija za 27%, pokazuju podaci koje je Teva pripremila u suradnji s IQVIA. Međutim, značajan rast ulaznih troškova uz postojeći model automatskog spuštanja cijena generičkih lijekova narušio je ovaj povoljan trend do granice održivosti, kako u Europskoj uniji, tako i u Hrvatskoj – upozorile su danas članice HUP-Udruge proizvođača lijekova (HUP–UPL).
Čak 69% generičkih lijekova ima samo dva ili jednog dobavljača, a zdravstveni sustav bi trebao imati nekoliko izvora za ključne terapije. U Europi je to sve rjeđi slučaj, dok istodobno svjedočimo uzlaznoj konsolidaciji na razini djelatnih tvari izvan Europe. Kineski udio u proizvodnji API-ja trenutno čini više od 20% novih zahtjeva za odobrenje, a neke kemijske supstance, poput lijeka za snižavanje kolesterola, više nemaju europske nositelje odobrenja.
– Ova je nepovoljna situacija u Europi već uzrokovala drastično smanjenu konkurenciju za neke lijekove odnosno molekule što posljedično dovodi do nestašica na mnogim europskim tržištima. U razdoblju od 10 godina, primjerice, u Poljskoj je s tržišta nestalo 16 antibiotskih lijekova, u Španjolskoj 11 a u Francuskoj 10 – iznio je Jerko Jakšić, predsjednik HUP-ove Udruge proizvođača lijekova i i predsjednik Uprave PharmaS-a.
U istom je 10-godišnjem razdoblju četvrtina generičkih lijekova nestala s europskih tržišta - od toga 33% antibiotika i 40% onkoloških lijekova.
– Situacija u Europi izuzetno je nepovoljna za proizvođače lijekova nakon isteka patenta, čemu doprinosi spirala niskih cijena lijekova kao i kontinuirano povećanje troškova. Hrvatska je osim toga i na začelju kolone kada govorimo o nabavci djelatnih tvari potrebnih za proizvodnju lijekova jer je kao malo tržište bez značajnije pregovaračke moći – rekao je Jakšić.
Konsolidacija i pritisak na cijene utječu i na sigurnost opskrbe u RH, gdje je u posljednjih pet godina svaki treći dan povučen jedan lijek s tržišta što ukupno do danas čini 1500 lijekova. Istodobno, generički su lijekovi ključni za održivost zdravstvenog sustava, te predstavljaju čak 60% terapija za samo 4% udjela u proračunu.
HUP-UPL iznio je prijedlog mjera koje bi ovaj trend donekle popravile. Prioritetno je potrebna automatska indeksacija, odnosno usklađivanje s inflacijom gdje proizvođač usklađuje cijenu lijekova prema stopi inflacije, štiteći ekonomsku održivost lijekova.
Uz indeksaciju, neki od drugih konkretnih prijedloga HUP-UPL-a, a koji su se pokazali učinkovitima u drugim zemljama članicama EU, su i uvažavanje generičke/bioslične terapije kao ključne te brže uvođenje generičkih i biosličnih lijekova u sustav, kao i promjene u javnoj nabavi kroz „multiwining“ sustav. Pametna javna nabava lijekova kroz „multiwinning“ sustav nabave ustaljena je u EU jer takav sustav podržava tržišnu utakmicu i stimulira ostanak većine proizvođača u zdravstvenom sustavu RH te samim tim omogućuje redovitu opskrbu lijekovima i redovno funkcioniranje zdravstvenog sustava. Ovakav model već se i u RH koristi za bioslične lijekove te na taj način osigurava tržišno nadmetanje i povećava dostupnost terapija.
Hitno uvođenje ovih mjera nužno je za farmaceutsko tržište u RH te se jedino na taj način mogu zaustaviti nestabilnost na tržištu lijekova i spriječiti daljnje nestašice, zaključili su u HUP Udruzi proizvođača lijekova.
VIDEO Objavljujemo cijelu tablicu Vladinog paketa mjera: Ovo su zamrznute cijene ulja, mlijeka, mesa...
Žalosno na što je spalo Hrvatsko zdravstvo i Hrvatska proizvodnja lijekova.Ovisimo o par veledrogerija kojima upravljaju u najmanju ruku sumnjivi tipovi.