PRISTIGLO 92 KOMENTARA

Primorac: Uvažit ćemo sve smislene komentare na prijedlog ekstra poreza na dobit

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Izjave ministara nakon sjednice Vlade RH
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Izjave nakon radnog ručka s ministrom financija Primorcem
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Izjave nakon radnog ručka s ministrom financija Primorcem
01.12.2022.
u 12:38
Komentare je Primorac ocijenio kao dobre i konstruktivne, očekuje da će ih do kraja dana stići još, a nema ništa protiv da se oni utemeljeni i jasno argumentirani na kraju i uvaže te usvoje
Pogledaj originalni članak

Ministar financija Marko Primorac izjavio je u četvrtak da će se uvažiti relevantni i smisleni komentari pristigli u javnom savjetovanju o zakonu o dodatnom porezu na dobit, no da primjerice ne bi trebalo doći do izuzimanja pojedinih sektora od novog poreza.

U izjavi novinarima nakon sjednice Vlade, Primorac je napomenuo da javno savjetovanje o zakonu traje još danas, a po njegovim informacijama dosad je pristiglo 92 komentara, samo od jučer njih 50.  

Komentare je ocijenio kao dobre i konstruktivne, očekuje da će ih do kraja dana stići još, a nema ništa protiv da se oni utemeljeni i jasno argumentirani na kraju i uvaže te usvoje. 

Dodao je da su od početka pozivali poduzetnike, to jest potencijalne porezne obveznike, da iznesu svoje komentare i sugestije putem javnog savjetovanja, što je dio njih i učinio, dok se dio njih odlučio za medijske istupe. Primorac je stoga zadužio zaposlenike ministarstva da prate i medijske objave, kako bi se razmotrili i eventualni relevantni i smisleni komentari koji se tamo uoče.

Izvijestio je da se komentari razmatraju kako i pristižu, nije konkretno odgovorio koji bi se komentari mogli uvažiti, no rekao je da ne bi trebalo doći do izuzimanja pojedinih sektora od novog poreza.

"Prema onom što sam dobio informaciju od ustavno-pravnih stručnjaka, takvo nešto ne bi bilo ni ustavno", izjavio je Primorac.

Na pitanje novinara, rekao je da se od novog poreza ne odustaje, pri čemu je ponovio da je njegova poanta u horizontalnom pristupu te "omogućavanju platforme" za solidarni doprinos onih poduzetnika koji imaju najveću gospodarsku snagu, u smislu da ponesu veći teret ove krize, pri čemu će se sav prikupljen prihod redistribuirati prema najugroženijim skupinama građana.

Upitan što ako poduzetnici zbog novog poreza podignu cijene i time njegov teret prebace na leđa građana, Primorac je rekao da je siguran da se to neće dogoditi, a i da nema smisla hipotetski govoriti o tome što bi netko mogao učiniti.

Pratit ćemo situaciju i po potrebi reagirati

Rekao je da će Vlada i dalje pratiti situaciju i ukoliko bude potrebno, primjereno reagirati.

S obzirom da su sredstva za značajan dio mjera iz Vladinog paketa pomoći građanima i gospodarstvu osigurana do kraja ožujka, dok s druge strane u državni proračun za iduću godinu nisu ukalkulirani prihodi od novog poreza, novinari su upitali Primorca znači li to da će ti prihodi služiti i za neke mjere koje će biti potrebne i od 1. travnja, na što je on odgovorio potvrdno.

"Točno. Mi smo u proračun uključili one mjere za koje znamo i koje će trajati do kraja trećeg mjeseca. Sve nekakve potencijalne mjere, ukoliko bude potrebno da ih donosimo, mi ćemo ih naravno i donositi", izjavio je Primorac.

Dodao je da se u ovim izvanrednim okolnostima ne zna što će biti za nekoliko mjeseci, pa se ne mogu trenutno ni identificirati određeni subjekti kojima bi pomoć bila potrebna, a s obzirom ni da zakon nije do kraja definiran, u proračun za 2023. nisu uključeni ni prihodi od novog poreza, ponovivši da će oni biti isključivo usmjereni prema najugroženijim građanima.

Podsjetimo, Primorac je nacrt prijedloga zakona o dodatnom porezu na dobit predstavio sredinom studenoga, a plaćat će ga kompanije s prihodima u 2022. većim od 300 milijuna kuna, po stopi od 33 posto, no samo na dobit veću od 20 posto u odnosu na četverogodišnji prosjek. Cilj je da porez u Hrvatskom saboru bude izglasan u ovoj godini, odnosit će se na 2022., a bit će naplaćen u 2023. godini.

Filipović: Poduzeća koja će biti obuhvaćena novim porezom neće propasti

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović je također poručio da će Vlada zasigurno prihvatiti dio smislenih prijedloga o novom zakonu upućenih putem savjetovanja. 

No, odbacio je "katastrofične najave" koje se tiču posljedica novog poreza.

"Kada se govori o tim katastrofičnim najavama da će sve propasti, da će pasti BDP i slično, to nije tako, nitko od tih poduzeća koja će biti obuhvaćena tim porezom neće propasti", ustvrdio je Filipović, dodavši da se porez treba promatrati kroz prizmu solidarnosti, u kontekstu i Vladinog jesenskog paketa mjera, gdje se pomoglo i velikim poduzećima.

Ni Filipović ne očekuje da bi poduzeća teret novog poreza mogla podizanjem cijena prebaciti na građane.

"I do sada je također došlo do povećanja cijena usluga, prema tome ne očekujem takav potez jer su teška vremena ispred nas", izjavio je Filipović.

>> VIDEO Proglašen 'najneljubazniji' grad na svijetu, po nekim drugim kriterijima je tip-top

HOĆE LI USLUGE BITI SKUPLJE?

Filipović o porezu na ekstradobit: 'Ne vjerujem da će netko od poduzetnika prebacivati taj teret na građane'

Što se tiče odluke Ustavnog suda, ako netko postavi to pitanje, nitko ne može prejudicirati kakva će ta odluka biti. Mi smo prilikom pripreme izmjena zakona uzeli u obzir ono što je prije govorio Ustavni sud - kazao je Filipović odgovarajući na pitanje boje li se da će se netko žaliti Ustavnom sudu da se u novom zakonu u radu, kada je pitanje rad nedjeljom, diskriminiraju ostale djelatnosti u odnosu na trgovinu.

Lakša ulaganja i trgovina

Novi veliki korak: Hrvatska i SAD nakon 27 godina pregovora potpisuju kraj dvostrukog oporezivanja

O potpisivanju sporazuma Hrvatska i SAD razgovaraju još od 1995., a u posljednje dvije godine održavani su i ozbiljni pregovori. Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AMCHAM) prije četiri je godine izradila dokument u kojem su nabrojeni svi argumenti u korist potpisivanja sporazuma: poticanje ulaganja, učvršćivanje prijateljstva između dviju zemalja, jednak tretman svih zemalja EU u SAD-u, transparentnost, olakšavanje administrativnih troškova, prijenos znanja, poticanje trgovine i bolji tretman pojedinaca.

POZNATI KONZULTANT:

Idemo prema 'savršenoj ekonomskoj oluji' kakvu nitko od nas nije do sada doživio

- Vjerujem da ulazimo u vrlo duboku krizu kakvu do sada nismo imali, osobito ne tijekom naših života. Nije to samo pitanje tehnološkog sektora nego apsolutno svih industrijskih grana, trenutačno uz iznimku energetskog sektora, no i on će doći na red kada recesija krene svojom punom snagom - kaže Marko Rakar. O porezu na izvanrednu dobit pak ističe: - Posljednjih nekoliko godina Vlada je napravila niz doista kvalitetnih iskoraka u stvaranju pozitivne investicijske klime i ovako nakaradnim porezom poništit će svu dobru volju koja je stvarana godinama. Ta nasušna potreba države da se bavi marksističkom redistribucijom dobara ostatak je socijalističkog mentaliteta i bio bi red da te nazadne koncepte jednom i zauvijek pokopamo

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.