Povodom 21. godišnjice ustroja 109. vinkovačke brigade, prve ratne brigade u neposrednoj blizini granice, u Vinkovcima je danas nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća ispred križa na gradskom groblju i mise zadušnice za sve poginule i nestale pripadnike ove postrojbe u crkvi sv. Euzebija i Poliona, predstavljena monografija \"109. brigada na vratima Hrvatske\".
Prvi ratni zapovjednik 109. brigade, pukovnik Ivan Petrinović je rekao da je 109. Slavonija dala najbolje svoje sinove, a zadatak je bio spriječiti prodore JA s istoka, nanositi ima štetu, zadržati ih što je moguće dulje i omogućiti Hrvatskoj da se pripremi za obranu.
– Naši pripadnici su bili okosnica 204. vukovarske brigade, 3. i 5. gardijske brigade. Ni jedna pričuvna brigada nije imala veće gubitke od naše - 202 poginulih, 24 nestalih i 640 teško i lakše ranjenih. Ali, i danas se pitam zašto je 109. ugašena 1994.? Zašto je izašla iz rat s tako malo činova i odličja? Zašto nas nema u Registru branitelja? – rekao je pukovnik Petrinović, a drugi zapovjednik, Josip Matić je podsjetio kako građu za monografiju čine dokumenti iz raznih arhiva, osobne bilješke i sjećanja sudionika ratnih događanja.
– Uvjereni smo da je ova monografija najbliža istini, ali da je nismo napisali, učinili bi još veću pogrešku jer bi drugi o nama pisali, a to ne bi bilo dobro. U knjigu nije stalo sve što smo mislili napisati pa je izostalo, primjerice, poglavlje kako smo odjevali i slali kući mladiće iz JA, kako smo pregovarali i razmjenjivali zarobljenike, probleme s Plavim kacigama. Posebne knjige bi se mogle napisati i obrani Nuštra, Durgutovici i Ulice bana Jelačića, braniteljima drugih nacionalnosti. Mi smo otada zaista bili na vratima Hrvatske i ta vrata su bila zaključana, a ključ je bio u 109. vinkovačkoj brigadi – rekao je Josip Matić. Urednik knjige od preko 400 stranica, Zlatko Virc kaže kako ona nije samo povijesni prilog već zbornik sjećanja sudionika događaja iz Vinkovaca i vinkovačkog kraja iz Domovinskog rata.