Hrvatski državni hidrometeorološki zavod, zapanjen visinom temperatura koje diljem Hrvatske dosežu i 38 Celzijevih stupnjeva, alarmirao je Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo te županijske i gradske podružnice da izdaju hitno priopćenje i savjete građanima zbog dolaska četverodnevnog toplinskog udara. U preporukama, koje se posebno odnose na starije osobe, djecu, trudnice i bolesnike, između ostalog se ističe da valja izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 sati, naporan fizički rad, te da temperaturu u domu treba držati ispod 32° C danju i ispod 24° C noću. Inače, kako ističu meteorolozi, najveća opasnost od toplinskog udara prijeti Slavoniji i južnom Jadranu, a do četvrtka opasnost će se proširiti i na sve dijelove Hrvatske.
Klime skrivaju zamke
– Ovaj tjedan temperature će biti kao i proteklih dana, najtopliji dan bit će četvrtak, u unutrašnjosti i na Jadranu temperatura će biti 32-35 stupnjeva, najtoplije bit će u Dalmatinskoj zagori gdje će temperatura biti između 37 i 38 stupnjeva. U petak će temperatura biti nešto niža, oko 30 stupnjeva, a u nedjelju će se kretati od 25 do 30 stupnjeva u unutrašnjosti. Od petka također možemo očekivati grmljavinske pljuskove. Temperature u lipnju ne izlaze iz prosječnih okvira, te ovo nije toplinski udar već toplinski val. U Zagrebu su se od 2006. do 2011. godine temperature za lipanj kretale od 32 do 35 stupnjeva, s time da je u Kninu 2006. godine izmjereno 39 stupnjeva – smiruje paniku meteorolog Nebojša Subanović s portala Meteo-info.hr.
Ipak, većina građana već sada, čekajući pakleni tjedan, "diše na škrge" pa su mnogi odlučili pronaći pomoć kupnjom klimatizacijskih uređaja. Pri tome mnogi zaboravljaju da klimatizacijski uređaji, iako spasonosni kad se živa u termometru penje iznad 30 stupnjeva, skrivaju mnoge zamke.
– Zrak iz klima-uređaja koji se redovito ne održavaju često je loše kvalitete, a ponekad i neugodnog mirisa. Vlažna, prljava i tamna mjesta unutar uređaja čine plodno tlo za razvoj i razmnožavanje bakterija, plijesni i gljivica. Izloženost tim agensima može dovesti do neugodnih reakcija, kroničnih bolesti i „sindroma bolesne zgrade“. Najčešće su tegobe nadraženost sluznice očiju, nosa i grla, osjećaj suhoće sluznice, kašalj, svrbež, učestale infekcije dišnog sustava, glavobolja i psihički umor – ističe dr. Ivanka Kelčec te dodaje da redovito provjetravanje, posebice noću, može pomoći u borbi s nesnosnom vrućinom.
Pod povećanim rizikom za vrijeme toplinskog vala su djeca, bolesnici i trudnice, ali i oni koji rade na otvorenom.
Prilagoditi i prehranu
– Oni bi na sebe morali posebno paziti – upozorava dr. Iverka Brigljević, zamjenica pročelnice terenskog odjela u Zavodu za hitnu medicinu grada Zagreba.
– Svi oni ne bi smjeli raditi bez šešira ili kape širokog oboda, kreme s visokim zaštitnim faktorom, a često bi morali praviti i kratke stanke. Pritom im uobičajenih litru i pol tekućine neće biti dovoljno. Ljudi koji rade na otvorenom morali bi unos povećati na tri litre, s time da svakih 15 minuta popiju po čašu vode – savjetuje Brigljević.
Dakako, i prehrana za trajanja visokih temperatura valja biti prilagođena novim uvjetima. Renata Armanda, dipl. ing. biotehnologije i nutricionistica, savjetuje laganu prehranu temeljenu na voću, povrću i sjemenkama.
– Potrebno je smanjiti unos crvenog mesa i zasićenih masti jer pri probavi se oslobađa toplina i zagrijava nas. Također, treba izbjegavati začine, papar, hren i slično jer djeluju na isti način poput energetika, oslobađajući toplinu. Orašasto i bobičasto voće preporučuje se više od uobičajenog, jabuka, banana i sličnoga jer sadrži antioksidanse koji djeluju na organizam isto kao i na sam plod, štite od štetnog djelovanja UV zračenja i slobodnih radikala – zaključuje nutricionistica.
Upravo tako! Nekada je znalo i toplije biti, ja sam se znala krajem travnja već bućkati, a svako toliko su i toplinski udari bili...Frku i paniku rade oko svega, ljeto je, vrućine su, treba tome prilagoditi ponašanje i to je to. Kroničnim bolesnicima i starim ljudima oduvijek su vrućine smetale...što bi tek oni u Arabiji, na +50 i više trebali reći.