Najmanje petnaest političkih stranaka koje su izravno ili neizravno povezane sa strankom Baath, kojoj je pripadao i Sadam Husein, ne smije sudjelovati na skorim parlamentarnim izborima koji se održavaju 7. ožujka, odlučile su tamošnje vlasti. Zabrana je još jedan pokušaj da se politička scena u Iraku očisti od kandidata koji imaju veze sa starim političkim poretkom i koji su vrlo popularni među biračima koji se smatraju konzervativnim nacionalističkim sekularistima. Ovaj će potez spriječiti da destruktivna oporba uđe u parlament, što se uvelike podudara s američkom strategijom kojoj je cilj ojačati iračku vladu.
Neki sunitski članovi parlamenta upozoravaju da je riječ o vrlo opasnu potezu koji bi mogao izazvati nemire i prosvjede.
Među njima je i Salih al-Mutlak, čijoj je stranci također zabranjeno da iziđe na izbore, a koji već dulje brani pravo članova stranke Baath na političko djelovanje. On tvrdi da je ta grupacija vrla jaka u parlamentu i da ih ovako premijer Nouri al-Maliki nastoji ukloniti iz politike i posve marginalizirati.
Također je najavio da će se protiv zabrane žaliti parlamentarnom odboru za pravosuđe koji je zabranu i donio.
Ah ta stara dobra anglo-saksonska demokracija, koja se sve više vidi i u Hrvatskoj, ili bolje onom što od nje ostaje.