Političko Licemjerje

Prkos prosvjetara buknuo baš kad im najviše nude

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Željko Jovanović
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Prosvjed prosvjetara u Zagrebu
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Prosvjed prosvjetara u Zagrebu
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Prosvjetari rekli ne
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Prosvjed prosvjetara u Zagrebu
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Prosvjed prosvjetara u Zagrebu
30.11.2019.
u 06:59
Nitko se ne usudi provesti reforme za koje bi najveći otpori bili, uz vlastite redove, upravo među sindikatima
Pogledaj originalni članak

Štrajk prosvjetara idealno je tempiran uoči predsjedničkih izbora kao uvertire u parlamentarne izbore, kad se može očekivati da će otpor vladajućih biti najslabiji, dok će ostali vjetrovi puhati u štrajkaška jedra. I zbog toga zasad se i ne pomišlja na propitivanje zakonitosti štrajka, već Plenkovićeva Vlada sve polaže na psihološko iscrpljivanje, jačanje pritiska roditelja i politizaciju štrajka.

I 2009. zbog najavljenog štrajka i prosvjeda uoči lokalnih izbora potpredsjednica Sanaderove Vlade Jadranka Kosor govorila je: “Oni će na dan izborne šutnje prosvjedovati protiv Vlade! Iz aviona je vidljivo o čemu se tu radi.” Tada su SDP i HNS optuživani da stoje iza štrajka. A sindikati su dizali tenzije kako školska godina i matura mogu doći u pitanje.

“Djeca najveće žrtve štrajka”

SDP-ov ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović 2012., za pregovora o temeljnom kolektivnom ugovoru za javne službe te najave smanjenja plaća kroz ukidanje dodatka od 3, 5, 7 i 9 %, roditeljima je govorio: “Sindikati imaju pravo na štrajk, ali i djeca imaju pravo na nastavu.” Milanovićeva Vlada suočila se sa štrajkom prosvjetara i uoči parlamentarnih izbora 2015. kad je i ministar Vedran Mornar tumačio da se djeci uskraćuje ustavno pravo na obrazovanje, a premijer Milanović kako će djeca biti “najveće žrtve štrajka”, a za štrajk da je “komičan pokušaj ucjene”.

I tada je u prvi plan stavljao svoj karakter: “Neki su naviknuli tako funkcionirati sa Sanaderom i Jadrankom Kosor, sa mnom ne ide”, obrazlažući kako je za početak pregovora postavio vrlo umjerene ljude poput Mrsića i Nevena Mimice. Dakle, ni on se nije odmah uključio u pregovore te je pozivao sindikate na razgovor nakon izbora “pod uvjetom da Hrvatska nastavi rasti”.

Sada vide da novca ima za sve

Danas bi SDP dao prosvjetarima i 6,11%, HSS čak 10.000 kuna neto plaće... uz tumačenje kako okolnosti više nisu kao kad su oni bili na vlasti. Sada vide da ima novca za sve. Doduše, u pravu je Jovanović da su koeficijenti prosvjetarima povećani 2014., savjetnika za 8%, mentora za 6 i učitelja, nastavnika, odgajatelja i stručnih suradnika 3,5%. Ali time je samo kompenziran dio ranije im oduzetog, i to za 62% zaposlenih, dok je i po Jovanoviću za 23% plaća ostala ista, a za 15% manja. Za veće plaće prosvjetari su štrajkali 1994., 1998., 2000. 2002., 2003., 2004., 2005. 2006., 2009., 2012. i 2015.

Nauživali su se rezova, ušteda i nazovi ispravljanja nepravdi te se akumulirano nezadovoljstvo najprkosnije ispoljilo baš na Vladi koja im uistinu nudi više nego ijedna prije. Licemjerno je od politike što, bez izuzetka, jedno govore u oporbi, a drugo kad dođu na vlast. A nitko se ne ufa provesti prave reforme, za koje bi, naravno, najveći otpori bili, osim u vlastitim redovima, upravo u sindikatima. Stotine tisuća žrtava gospodarske krize u privatnom sektoru sve vrijeme promatrači su tih nadmudrivanja u javnom sektoru.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 105

DU
Deleted user
07:31 30.11.2019.

Bravo! Sve je istina napisano u članku. Nw treba dalje niti komentirari sve rečeno, sve su to igre sprege sindikata i nebitno da li su na vlasti ili su oporba.

SH
Sharky
08:11 30.11.2019.

Gledajući Špremovku moram se pitati, pošto kila učiteljskih diploma?

LU
luli
07:29 30.11.2019.

Krasna paleta besmislenih transparenata tiskanih našim novcima, dok nam djecu obrazuje TV i igraće konzole!