U Banskim dvorima, ni u Ministarstvu vanjskih poslova jučer nisu željeli komentirati pismo u kojem je SAD zatražio od svih članica EU da ne odrede datum početka pregovora s Hrvatskom zbog slučaja Gotovina. U Vladi se međutim doznaje da je to pismo, ili tzv. non-paper dokument, poslan europskim vladama još prije dva tjedna. U Vladi nisu zabrinuti zbog te situacije, jer kako kaže glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova, "diplomatski odnosi Hrvatske i SAD-a dobri su i stabilni". Američki veleposlanik u Hrvatskoj Ralph Frank izjavio je za najnoviji Globus da dok Gotovina ne bude pred sudom u Haagu dokazivao nevinost, nema pune suradnje s Haaškim sudom.
Odnosi između Hrvatske i SAD-a nisu tako loši, no postoji cijeli niz otvorenih pitanja pa ne iznenađuje da je Bushova administracija neka od tih pitanja pokušala riješiti non-paperom članicama EU. Iako se u odnosima s Hrvatskom često spominje Haaški sud i već glasoviti članak 98, Amerikancima smeta hrvatska nespremnost da sudjeluje u civilnim i vojnim misijama na nekim kriznim žarištima. Washington smatra da je hrvatski angažman u tom pogledu potpuno neadekvatan, a osobito u svjetlu činjenice da Hrvatska želi postati članicom NATO-a.
Zapravo, nije riječ isključivo o slanju vojnika u Irak nego i o drugim vrstama suradnje koje bi Hrvatska, prema američkom mišljenju, bez većih problema mogla ostvariti. Washington zato smatra Hrvatsku nepouzdanim partnerom. (D. K., Ma. Š.)
EU 'ne zna' za non-paper
O američkome non-paperu, koji je navodno prošloga tjedna poslan državama članicama EU, u nizozemskome Predsjedništvu EU tvrde da ništa ne znaju. (SDP)