Iz Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje izvijestili su kako je nakon provedenih hitnih mjera zaštite na kulturnim dobrima i stabilizaciji kulturnih dobara kojima je prijetilo urušavanje te hitnih evakuacija pokretnih kulturnih dobara (zbirki i inventara), stručnjaci Ministarstva kulture i medija završili s utvrđivanjem popisa i procjene šteta na kulturnoj baštini za devet županija.
Temeljem sporazuma Ministarstva kulture i medija i Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Središnji ured preuzeo obvezu obnove stambenih i stambeno-poslovnih zgrada u povijesnoj jezgri Siska, Petrinje i Gline. Najavljuju i kako će se cjeloviti plan obnove usvojiti nakon konzultacija s jedinicama lokalne samouprave i drugim ministarstvima.
- Procjena štete na kulturnim dobrima i ustanovama kulture iznosi oko 640 milijuna eura, od čega je nešto više od 400 milijuna eura na području za koje je proglašena katastrofa, a oko 200 milijuna eura u području ostalih šest županija koje su pretrpjele štete od potresa, izvijestili su iz Središnjeg ureda.
Dodaju i kako Hrvatska ima iskustva u obnovi graditeljske baštine nakon šteta prouzročenih potresom 1979. i 1996. godine na dubrovačkom području te razaranjima u Domovinskom ratu, ali i da je sada riječ o složenom procesu obnove zbog specifičnosti srednjoeuropskog nasljeđa središnje Hrvatske.
- Upravo te stare građevine su značajno stradale tijekom potresa u centru Petrinje, tu smo od samog početka, od popisivanja šteta koje su nam važne da bi mogli aplicirati prema Fondu solidarnosti pa do prvih radnji evakuacije pokretnina iz tih građevina, i na kraju krajeva nažalost, gdje je bilo nužno uklanjanje građevina. Možemo reći da je ta prva faza gdje smo imali prvu sanaciju šteta na neki način privedena kraju. Tu je cijeli prsten oko petrinjskog perivoja i dio ulica koji svi Petrinjci jako dobro znaju kao što je Nazorova, Turkulinova ili Radićeva ulica, rekao je državni tajnik Ministarstva kulture i medija Ivica Poljičak.
Napominje i kako je u tijeku postavljanje zaštitnih krovića jer je za najveći dio građevina bio uklonjen prvi kat, napravljeno je podupiranje svodova. Radi se trenutno dokumentacija, a po završetku iste koristeći sredstva iz Fonda solidarnosti i sredstva državnog proračuna, krenut će se u obnovu samog povijesnog središta.
- To radimo zajedno sa Središnjem državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje s kojim smo ostvarili jednu iznimno kvalitetnu suradnju s obzirom na to da se radi o opsežnom poslu obnavljanja zapravo cijelog središta Petrinje. Vrlo je važno da se međusobno koordiniramo i da taj posao zajednički radimo, izjavio je Poljičak.
VIDEO Dobrotvor iz Njemačke razveselio dvije petrinjske obitelji
Obnova krece poslije martinja...ako ne bude vrlo hladno...