Gorski kotar dans su obišli i predstavnici Hrvatskih šuma. Obišli su najugroženije područje Gerova i Čabra.
- Utvrdili smo vrlo velike štete na bukovim stablima, naša je procjena da je 95 do sto posto stabala oštećeno. Većina tih, pretežito mladih stabala trebat će biti posječeno i kasnije sanirano, dok malo zrelija stabla imaju šanse ostati. Zadovoljni smo što je jela ostala neoštećena, što je važno za eko sustav. Radi se o milijun kubika drvne mase koju će trebati posjeći i izvući iz šume – kazao je Ivan Ištuk, član Uprave Hrvatskih šuma. Napomenuo je kako imaju zakonsku obavezu od dvije godine sanirati područje, no, s obzirom na štetu, drže da to neće biti moguće u zadatom roku.
- Radi se o više od desetaka milijuna kuna izravne štete samo na području Gerova i Čabra. Teško je sada raditi neke procjene, no za cijelo područje Gorskog kotara štete su više stotina milijuna kuna. Trebat će puno godina da se stanište vrati u stanje kakvo je bilo – zaključio je Ištuk.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina napomenuo je da će pokušati u suradnji s Vladom, ministarstvom vanjskih poslova ovu elementarnu nepogodu kategorizirati na europskoj razini kao prirodnu katastrofu.
>>Josipović u Gorskom kotaru: Stanje je teško, ima puno štete
Sad će, kao sirovinu, moći u još većim količinama izvoziti trupce za Italiju i načiniti još veću štetu od ove prirodne i naravno, imati dobro opravdanje i pokriće.