Ankete promašile

Procjene izbornih pobjednika bile su potpuno pogrešne

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
euroizbori
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zoran Milanović, portal
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
varaždin,euroizbori,časna sestra
26.04.2013.
u 17:21
Radi jednostavnije usporedbe podataka, Večernji analizira podatke istraživanja od veljače do travnja, a koje je, uglavnom u sklopu Crobarometra, obavila agencija Ipsos Puls.
Pogledaj originalni članak

Rezultati posljednjih izbora, onih za Europski parlament, drastično se razlikuju od rezultata istraživanja rejtinga stranaka objavljenih uoči tih izbora. Pokazalo se da je problem i tumačenje rezultata anketa u popratnim tekstovima agencija u kojima se zaključivalo zbog kojih poteza vladajućih i oporbe dolazi do promjena u opredjeljivanju ispitanika.

Radi jednostavnije usporedbe podataka, Večernji analizira podatke istraživanja od veljače do travnja, a koje je, uglavnom u sklopu Crobarometra, obavila agencija Ipsos Puls. U redovitom istraživanju za veljaču, SDP je vodio s 27 posto glasova ispitanika, HDZ je dobio 20 posto, a Hrvatski laburisti 9,1 posto. U ožujku, pak, SDP pada za 1 posto, no HDZ se ruši za čak 3 posto i dobiva tek 17-postotnu potporu. Laburisti naglo skaču na čak 11,8 posto.

Anketa iznenađuje, jer kao da je rađena, primjerice, samo na području Rijeke, a ne cijele Hrvatske. Tomislav Karamarko je pak, što se tiče pozitivnog rejtinga, u odnosu na veljaču još više potonuo od HDZ-a – za nevjerojatnih 7 posto u mjesec dana (s 20% na 13%). U objašnjenju se sugerira da je to posljedica događaja s Jadrankom Kosor. I taj se zaključak pokazao pogrešnim. Podaci za Zorana Milanovića tumače se prije izbora “stabilnima”. Prije nekoliko dana, ista agencija, a nakon izbora za EU parlament, objavljuje nove korekcije; SDP je pao za 3% (sa 26 na 23%), HDZ je skočio sa 17 na 19,6%. Laburisti su malo stagnirali, ali su još na visokih 11,2%.

Problem u tumačenju

Opet problem u tumačenju kretanja. U popratnom tekstu ankete, istina, zaključuju da je SDP pao na najniži rejting u posljednjih pet godina i korektno zaključuju da je Milanović u samo godinu dana izgubio potporu čak trećine birača. “HDZ pak nezadovoljstvo građana nikako da kapitalizira, stoji u objašnjenju najnovije ankete. Dosta čudan zaključak, s obzirom na to da je rejting glavne oporbene stranke u mjesec dana skočio sa 17 na 19,6%.

Prije izbora za Europarlament, ista je agencija napravila i istraživanje o koalicijama. Rezultati su kazali da se lijeva koalicija (SDP-HNS-HSU) ne treba brinuti jer ima prednost (26,3% prema 18,3% koalicije HDZ-HSP AS-BUZ) od 8 posto! Tada, 14. travnja, dolaze izbori i “stvaran” rezultat kaže: Lijeva koalicija dobiva 32,07%, desna 32,86%, dakle ne 8 postotnih poena manje, nego 0,79 više za desnu koaliciju!? Isuviše velika razlika, puno veća od one dopuštene pogreške u istraživanju.

 U HDZ-u su, naravno, odmah rekli da su bili u pravu kada su sumnjali u ankete. Uzmemo li u razmatranje zadnju od spomenutih anketa pa mehanički zbrojimo koalicije (bez efekta sinergije), lijeva koalicija dobiva 27,8% potpore, desna 26,1%. Rezultat je u sklopu statističke pogreške, prednost lijevih se istopila, eto, i u anketama. Jedino upada u oči da Hrvatski laburisti i dalje stoje izvanredno – dobivaju i u travnju 11,2% potpore. A samo nekoliko dana ranije, na izborima, dobili su 5,77% glasova, dakle dvostruko manje.

Jedini točni – izbori

Neki će analitičari sada reći da su izbori za EU parlament “izobličeni” zbog rekordno malog odaziva birača (ni 21%). Pritom valja podsjetiti na to da je, prema spomenutoj agenciji, čak 65% ispitanika najavilo izlazak na izbore (!?), a tada bi lijeva koalicija osvojila 6, a desna 4 mandata. - Odaziv manji od 65% išao bi na ruku koaliciji SDP-HNS-HSU, ako bi odaziv bio 39%, lijeva bi koalicija osvojila 7, a desna 4 mandata, kazivali su u spomenutoj agenciji prije izbora. Da će manji odaziv ići na ruku lijevima smatrali su i znanstvenici poput Žarka Puhovskog i Nenada Zakošeka. Nakon izbora, znamo, desna je koalicija osvojila šest, a lijeva pet mandata. Zaključak o tome kome paše manji izlazak bio je, dakle, apsolutno pogrešan. Zaključak – jedina sigurna i najtočnija anketa su ipak – izbori.

>>'Krivac za poraz na izborima su ankete koje su nas zavarale'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.