U Karlovačkoj bolnici

Profesorima, pjevačima, govornim prodavačima snimaju glasnice kako bi preduhitrili oboljenja

Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
Profesorima, pjevačima, govornim prodavačima snimaju glasnice kako bi preduhitrili oboljenja
19.08.2015.
u 12:00
Karlovačka bolnica osmislila je dodatni program zaštita glasa govornih profesionalaca koji će se kontinuirano provoditi na odjelu otorinolaringologije bonice gdje svatko može doći, bez uputnice, i provjeriti u kakvom su mu stanju glas i glasnice
Pogledaj originalni članak

Prosvjetni radnici, pjevači u lokalnim kulturno-umjetničkim društvima koji nisu školovani pjevači, pa pojačano "troše" glasnice, zatim osobe koje rade u govornoj prodaji pa u pričanju provode i do osam sati, najčešće "zarade" teška oštećenja glasa zbog čega dođu k doktoru Vladimiru Baueru, specijalistu otorinolaringologije, fonijatru u karlovačkoj Općoj bolnici.

- Često nam dolaze i djeca koja su sklona naprezanju glasnica zbog glasnog pričanja i vike, ali oštećenja glasa kod njih su blažeg karaktera nego kod odraslih gdje se često radi i o spoju  s drugim bolestima, poput astme, problema sa sinusima, želučanih bolesti, pa je i terapija puno zahtjevnija - kazao je dr. Bauer.

Promuklost, stalni kašalj,  dojam postojanja sekreta i stezanja u grlu, suhoće grla, neki su od simptoma oštećenja glasa. Stoga je bolnica, osmislila dodatni program zaštita glasa govornih profesionalaca koji će se kontinuirano provoditi na odjelu otorinolaringologije bolnice gdje svatko može doći, bez uputnice, i provjeriti u kakvom su mu stanju glas i glasnice.

- Dat ćemo informacije o glasu prije nego što se neke tegobe i oštećenja uopće dogode koje ćemo dobiti putem testova koje napravimo. Pacijentu snimimo uzorak glasa u akustičnom programu, tako da moguće promjene dijagnosticira uređaj, ako nama promakne, a posebno kamerom pogledamo i glasnice "iznutra" - pojašnjava dr. Bauer. Po njihovoj procjeni, samo je u Karlovačkoj županiji od mogućeg oštećenja glasa ugroženo gotovo dvije tisuće ljudi.

- Osim lijekovima, oštećenja se mogu izliječiti promjenom štetnih navika ili korekcijom tehnika govora, što provodimo s logopedima jer njima šaljemo osobe kod kojih smo utvrdili oštećenje kako bi im pomogli vježbom i govornom terapijom - kazao je dr. Vladimir Bauer. Odjel je osmislio i posebne programe detekcije oštećenja sluha u starijih osoba, te, prvi u Hrvatskoj, program ranog otkrivanja tumora grla kod osoba rizičnog ponašanja, odnosno pušača.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.