EP ZA ODRŽIVIJI TEKSTIL

Proizvodnja odjeće udvostručena, a trajnost sve upitnija – godišnje bacamo i 11 kg odjeće po osobi

Foto: Antonio Cossio
Cemetery for used clothes in the Atacama Desert
Foto: Antonio Cossio
Cemetery for used clothes in the Atacama Desert
Foto: Antonio Cossio
Cemetery for used clothes in the Atacama Desert
Foto: Antonio Cossio
Cemetery for used clothes in the Atacama Desert
01.06.2023.
u 14:27
Do sada su velike količine viška i zalihe koje se ne mogu prodati, kao i povrati, dovodili do uništavanja potpuno upotrebljivih tekstilnih proizvoda
Pogledaj originalni članak

Europski parlament danas je izglasao Izvješće o strategiji EU za održive i kružne tekstilne proizvode na kojemu je iz perspektive Odbora za zaštitu potrošača radila hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan.

POVEZANI ČLANCI:

ULAZE NAM U KRVOTOK

Preporuča se imati kišobran: Pariz svaki dan prekrije više od 40 kg plastičnih čestica

Zabrinutost zbog utjecaja plastike na okoliš i ljudsko blagostanje posljednjih godina naglo je porasla zajedno sa sve većim brojem istraživanja koja dokumentiraju njezinu sveprisutnost i postojanost. U prirodi su višenamjenske mikroplastike - koje su promjerom manje od pet milimetara  - pronađene u ledu blizu Sjevernog pola i u ribama koje plove najdubljim i najtamnijim dijelovima oceana

- Proizvodnja odjeće se od 2000. do 2015. godine udvostručila, a trajnost proizvoda se smanjila za trećinu. To je, između ostaloga, dovelo do toga da se godišnje odbaci nevjerojatnih 11 kg odjeće po osobi, a odjevni predmeti se nose u prosjeku svega 7-8 puta. Takva situacija je neodrživa i EU pokreće niz inicijativa kako bi se smanjila potrošnja - kazala je Borzan.

- Između ostaloga, Izvješće poziva na uvođenje digitalne putovnice preko koje ćemo lako saznati relevantne podatke o proizvodu: na primjer gdje je i kada je napravljen, od kojih materijala i može li se reciklirati - dodala je Borzan.

POVEZANI ČLANCI:

Izvješće poziva na zabranu spaljivanja neprodane i vraćene tekstilne robe na razini Unije. Do sada su velike količine viška i zalihe koje se ne mogu prodati, kao i povrati, dovodili do uništavanja potpuno upotrebljivih tekstilnih proizvoda.

- Trenutačno se u okviru novih pravila o ekodizajnu pregovara zabrana uništavanja neprodane robe. Brendovi koji se povezuju s takvom praksom su H&M i Zara te Amazon radi porasta online trgovine, ali i luksuzni brendovi poput Burberryja kako bi zadržali visoke cijene svojih proizvoda. Prema nekim procjenama samo u Njemačkoj se godišnje uništi neprodane robe u vrijednosti sedam milijardi eura - objašnjava Borzan te dodaje kako zbog “fast food” načina funkcioniranja modne industrije i do 35 posto globalne mikroplastike ispuštene u oceane potječe iz sintetičkih tekstilnih proizvoda.

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Pasica Rezolucija Zemlja nova

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.