Propagandne bitke

Pronađen tajvanski vojnik koji je nestao prošlog tjedna: Vlasti ispituju mogućnost dezerterstva

Foto: Ann Wang/REUTERS
FILE PHOTO: A S70C helicopter can be seen flying around SS793 Submarine as part of Taiwan's main annual "Han Kuang" exercises
Foto: RICHARD CHUNG/REUTERS
FILE PHOTO: Chiu, vice chairman of Taiwan's policy-making Mainland Affairs Council, speaks at a news conference ...
Foto: Ann Wang/REUTERS
Taiwan's Defence Minister Chiu Kuo-cheng attends a parliament meeting in Taipei
13.03.2023.
u 11:57
Kineske vlasti izvijestile su kako se tajvanski vojnik koji je prošlog tjedna nestao s otoka Erdan samo 5 kilometara udaljenog od kineskog kopna nalazi na njihovom teritoriju. Tajvanske vlasti još istražuju je li riječ o dezertiranju koje je snažan alat propagande obaju država.
Pogledaj originalni članak

Tajvanski vojnik koji je prošlog tjedna nestao s otoka Erdan blizu kineske obale pronađen je na teritoriju NR Kine, izvještavaju tajvanske vlasti. Postoji sumnja da je riječ o dezertiranju u jeku porasta napetosti između dvije kineske države. Prema izjavama tajvanskog ministra Chiu Tai-sana informaciju o vojnikovoj lokaciji dobili u od kineskih vlasti. Nestanak je utvrđen prošlog četvrtka i u svrhu potrage je formirana specijalna postrojba. Otok Erdan dio je otočja Kinmen, smještenog manje od 5 kilometara od grada Xiamen na jugoistočnoj obali Kine. Tajvansko ministarstvo obrane još treba utvrditi je li vojnik uistinu dezertirao.

Posljednjih je godina NR Kina pojačala ekonomski, diplomatski i vojni pritisak na Tajvan. Kineske vlasti tvrde kako je teritorij pod kontrolom tajvanskih vlasti dio kineske države. Kineska vojska nerijetko šalje zrakoplove i brodovlje blizu otoka u svrhu zastrašivanja tamošnjih vlasti piše CNN. Dezerterstvo je posljednjih godina bilo rijetka pojava, ali nije neviđeno. Između 1949. i 1989. zabilježeno je 20 slučajeva bijega tajvanskih vojnika u Kinu, stoji u podacima Ministarstva obrane iz 2002. 

Slučajevi dezertiranja su za obije strane velika prilika za izgradnju propagande, a ponekad se i novčano nagrađuju. Tako je u 1981. Kina isplatila 370 tisuća dolara činovniku tajvanskog zrakoplovstva koji je američkim avionom pobjegao s otoka. U većinu slučajeva dezerteri su plivali s otočja Kinmen do kontinentalne Kine i obratno. Tako je 1979. Justin Lin, također činovnik tajvanske vojske, preplivao kanal koji dijeli otočje i kontinent. Nakon svog bijega u NR Kini postao je uspješan ekonomski stručnjak.

VIDEO: Tisuće ljudi evakuirane zbog poplava u Kaliforniji: Stigao je najgori mogući scenarij

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.