Potraga u Tounju

Pronađen četvrti, posljednji od kipova izgubljenih 1943.

Foto: kristina štedul fabac/pixsell
Pronađen četvrti, posljednji od kipova izgubljenih 1943.
19.08.2010.
u 09:39
Iz Tounjčice su izvađeni i njegovo postolje te dvije ploče koje su stajale na sredini dvokatnog mosta.
Pogledaj originalni članak

Ovo je jedan od najsretnijih dana u mom životu. Stavili smo točku na i 18-godišnjeg projekta obnove najvrednije tounjske kulturne baštine, kaže Ivica Sopek, načelnik općine Tounj.

 Rimski natpisi

 Smiješak s njegova lica jučer nije silazio, a razlog je bio pronalazak četvrtog kipa rimskog vojnika zagubljenog za Drugog svjetskog rata. Pronađeni su i njegovo postolje te dvije ploče s imenima graditelja dvokatnog mosta preko Tounjčice.

 "U spomen strme ceste, kojom je trećeg maja 1775. rimski imperator Josip II., otac domovine, prvi došao i milostivo zapovjedio da se nova sagradi", piše na ploči od bijelog vapnenca na latinskom jeziku, a natpis potpisuje “presretni izvođač pukovnik Struppi”.

 Na istome jeziku, na ploči od crnog vapnenca, uklesano je: "Ferdinand I., imperator Austrije, pobožni, sretni, uzvišeni, mostu od božanskog Josipa II., rimskog imperatora, podignutom među strmim obalama, nadogradio je novi, lakši prilaz i čitavu cestu obnovio 1836. po Kajetanu Knežiću, vrhovnom zapovjedniku graničara". Nitko ne zna točno kada su kipovi nastali, no sudeći po godini gradnje mosta, stari su više od 200 godina. Bili su smješteni na drugom katu mosta, koji je jedinstven ne samo u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe. Sagrađen je u sklopu Jozefine, ceste koja je povezivala Karlovac i Senj, miniran 1943., a s njim su tada izgubljeni i kipovi nepoznatih autora... Jedan je kip pronađen po rušenju mosta, koji je obnovljen 1972. godine, i nalazi se u Ogulinu.

 Replike kipova

 – Postojala je ideja da se po uzorku pronađenog izrade kopije ostalih vojnika, no od toga se, srećom, odustalo, jer se nije moglo sa sigurnošću utvrditi da su kipovi identični. Da nisu, potvrdio je pronalazak drugog vojnika prije 18 godina. Stariji mještani sjećaju se da su s neke stijene skakali u vodu kupajući se u Tounjčici. Nisu znali da je to kip dok ga nismo iskopali prije 18 godina – kaže Ivica Sopek.

 Treći kip pronađen je lani 20 metara od mosta na dubini od metar i pol.

 Restauraciju dviju skulptura Ministarstvo kulture platilo je 70.000 kuna.

 – Izradili smo i repliku jednog kipa. Postavili smo ga ispred zgrade Općine, gdje će biti prvi tounjski trg. Izrada kopije stajala nas je oko 50.000 kuna. Sveukupno su u pronalazak i obnovu kipova mještani i obrtnici Tounja, te Općina, uložili više od 500.000 kuna – kaže Sopek. Četvrti pronađeni kip vrlo je dobro očuvan. Bit će s restauriranim kipovima i pronađenim pločama do kraja ljeta vraćen na tounjski most – kaže načelnik Ivica Sopek.

Dvokatni most preko kao atrakcija

Tražeći rimskog vojnika u Tounjčici, mještani su jučer pronašli i desetak mina iz Domovinskog i 2. svjetskog rata.
– Pokraj mosta ćemo sljedeće godine postaviti štand na kojem ćemo prodavati tounjske prehrambene proizvode poput rakije, meda i poznatog tounjskog sira – kaže Ivica Sopek. Nastavlja da je tounjski dvokatni most s kipovima rimskih vojnika ponajprije kulturna baština i buduća turistička atrakcija županije, a potom samog Tounja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Rubirosa
Rubirosa
10:25 19.08.2010.

Pobogu Marine a ko ti je radio prevod sa Latinskog???I pise Tata Domovine Joso II,daj ne za*ebavaj....;)